ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. sausio 22 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 24 lankytojai nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

D. rad bakterija: kandidatas į astronautus

Paaiškinimas: Šios bakterijos galėtų išgyventi ir kitoje planetoje. Žemės laboratorijoje tiriamos bakterijos Deinococcus radiodurans (D. rad) atlaiko didžiulę radiaciją ir temperatūrą, vandens nebuvimą ir genotoksiškų cheminių preparatų poveikį. Neįtikėtina, tačiau jos gali net atstatyti savo pačių DNR, paprastai per 48 valandas. Vadinamos ekstremofilais, tokios bakterijos kaip D. rad domina NASA ir todėl, kad jos galėtų būti pritaikytos padėti astronautams išgyventi kituose pasauliuose. Tikimąsi, kad neseniai sudarytas D. rad DNR žemėlapis leis biologams prie bakterijų kraštutinių išgyvenimo savybių pridėti gebėjimą kurti vaistus, švarų vandenį ir deguonį. Genų inžinerijos dėka jos jau pritaikytos valyti išsiliejusį nuodingą gyvsidabrį. Bakterijos D. rad - galbūt viena iš seniausių gyvybės formų - buvo atrastos atsitiktinai 1950-aisiais metais, kai mokslininkams, tyrusiams maisto konservavimo technologijas, nelengvai sekėsi jas užmušti. Šioje nuotraukoje - Deinococcus radiodurans ramiai auga lėkštutėje.

Vaizdo autoriai: Michael Daly (Uniformed Services University of the Health Sciences), DOE
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Apolonas 12: autoportretas. 1969 m. lapkritį Apolono 12 astronautas ir fotografas Čarlzas Pitas Konradas (Charles "Pete" Conrad) šioje nuotraukoje įamžino bendradarbį Alaną Byną (Alan Bea), renkantį Mėnulio grunto pavyzdžius Audrų vandenyne. Nepaprasta...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Švytinčios dujos Didžiojo Magelano Debesies galaktikoje. Kas vyksta galaktikos viduje? Norėdami tai sužinoti astronomai iš Magelano Debesų spinduliavimo linijų tyrimo komandos ypač detaliai fotografavo mūsų kaimynę, Didžiojo Magelano Debesies (DMD) galaktiką, pažymėdami atskiras švytinčių dujų...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.