ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. vasario 2 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 20 lankytojų nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Toro Šalmas pro vandenilio alfa filtrą

Paaiškinimas: Nuotraukos centre į senovinį šalmą su sparnais panašus pavidalas paprastai vadinamas Toro Šalmu. (Toras - griaustinio Dievas skandinavų mitologijoje.) Žymimas NGC 2359, įspūdingas ūkas yra už maždaug 15 tūkstančių šviesmečių Šuns žvaigždyne. Šalmas - tai ne vien tik kosminis burbulas. Jį sukūrė nuo centre įsitaisiusios šviesios masyvios žvaigždės sklindantys žvaigždiniai vėjai, pučiantys ir šluojantys aplinkinius molekulinius debesis. Būdama viena iš Volfo - Rajė žvaigždžių, centrinė didelės energijos žydroji milžinė yra trumpame vystymosi etape, po kurio ji, manoma, taps supernova. Įspūdingų spalvų nuotrauka sudėta iš vaizdų, gautų pro plačius ir siaurus šviesos bangų filtrus - tame tarpe ir ilgo išlaikymo vaizdas pro vandenilio alfa filtrą. Pro vandenilio alfa filtrą gauta nuotrauka atvaizduoja tik tas sritis, kuriose švyti vandenilio atomų dujos. Toro Šalmas yra apie 30 šviesmečių skersmens - net skandinavų Dievui nepasirodytų per menkas.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Don Goldman
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Venera ką tik po saulėlydžio. Tai Venera ar lėktuvas? Gana svarbi užduotis dangaus stebėtojams - nustatyti, ar šviesus taškas žemai virš horizonto yra Venera. Paprastai lėktuvą atpažinsite per keletą akimirkų, jam ėmus judėti. O...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Viesulas visatoje. Šviesmečio aukščio kosminis viesulas iš tikrųjų yra galingas pliūpsnis, žymimas HH (Herbigo ir Haro objektas) 49/50, srūvantis iš viršaus į apačią šioje Spitzerio (Spitzer) kosminiu teleskopu gautoje nuotraukoje. Nors...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.