ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. vasario 17 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 19 lankytojų nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Supernovos liekana ir smūgio banga

Paaiškinimas: Masyvios žvaigždės baigia gyvenimą susprogdamos kaip supernovos, ištaškydamos išorinius sluoksnius į tarpžvaigždinę erdvę. Įspūdingas mirtinas sprogimas prasideda nuo didžiausią tankį pasiekusio branduolio irimo. Čia matote besiplečiančią Laivagalio A supernovos liekaną - vieną iš stipriausių rentgeno spindulių šaltinių danguje. Dabar liekanos skersmuo - maždaug 10 šviesmečių, o šviesa iš žvaigždės sprogimo akimirkos pirmą kartą pasiekė Žemę prieš kelis tūkstančius metų. Įklijoje, nufotografuotoje Čandros (Chandra) observatorijos rentgeno spindulių kameromis, matote įspūdingą galingą smūgio bangą, stumiančią ir ardančią tarpžvaigždinius dujų debesis. Didžiojoje nuotraukoje, gautoje iš ROSAT palydovo, matyti šviesus rentgeno spindulių taškas, netoli supernovos liekanos centro. Šis taškas - jauna neutroninė žvaigždė, likusi iš susitraukusio žvaigždės branduolio, sprogimo nublokšta ir skriejanti į šalį apie 1000 kilometrų per sekundę greičiu.

Vaizdo autoriai: Chandra: NASA / CXC / GSFC, U.Hwang et al.; ROSAT: NASA/GSFC/S.Snowden et al.
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Mėnulio spalvos. Žemės palydovas paprastai būna nuklotas švelnių pilkšvų ar gelsvų šešėlių. Bet šioje įspūdingoje pilnėjančio Mėnulio nuotraukoje menki atspalvių skirtumai buvo gerokai padidinti. Visiems pažįstama Ramybės jūra - mėlyna, matoma...
Rytoj Rytoj

Rytoj
„Mir“ sapnai. Šią sapną primenančią „Mir“ nuotrauką nufotografavo astronautai, kai orbitinė šaudyklė „Atlantida“ (Atlantis) prieš pat susijungimą priartėjo prie rusų kosminės stoties, STS-76 misijos metu, 1996 m. Puikuodamasis ištįsusiais galais ir...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.