ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. vasario 19 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 34 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

M51: Verpeto galaktikos dulkės ir žvaigždės

Paaiškinimas: Verpeto galaktika yra pavyzdinė spiralinė galaktika. Būdama vos už 30 milijonų šviesmečių ir 60 tūkstančių šviesmečių skersmens, žymima M51 arba NGC 5194, ji yra viena šviesiausių ir įspūdingiausių galaktikų mūsų danguje. Čia matote skaitmeniniu būdu sudėtas ir paryškintas blausias nuotraukas, gautas iš Žemėje, Kit Pyko (Kitt Peak) nacionalinėje observatorijoje, esančio 90 cm teleskopo ir iš kosmose skriejančio Hablo (Hubble) kosminio teleskopo. Pro gerus žiūronus galima įžiūrėti Verpetą Skalikų žvaigždyne. M51 yra Sc potipio spiralinė galaktika, vyraujanti visoje galaktikų grupėje. Astronomai spėja, kad Verpeto spiralės taip susisuko dėl gravitacinės sąveikos su mažesne galaktika, likusia šio skaitmeniniu būdu paaštrinto vaizdo viršuje.

Vaizdo autoriai: N. Scoville (Caltech), T. Rector (U. Alaska, NOAO) et al., Hubble Heritage Team, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
„Mir“ sapnai. Šią sapną primenančią „Mir“ nuotrauką nufotografavo astronautai, kai orbitinė šaudyklė „Atlantida“ (Atlantis) prieš pat susijungimą priartėjo prie rusų kosminės stoties, STS-76 misijos metu, 1996 m. Puikuodamasis ištįsusiais galais ir...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Laisvas skafandro skrydis. Kas išdrįso taip padaryti? Tarsi kosminiame detektyviniame filme, skafandras nuskriejo tolyn nuo Tarptautinės kosminės stoties šio mėnesio pradžioje, tačiau detektyvų tyrimo neprireikė. Tiesiog, skafandrą išsviedė stoties įgula. Pavadintas pirmuoju...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.