ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. kovo 9 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 28 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Liūto trijulė

Paaiškinimas: Ši žymi grupė, vadinama Liūto trijule - trys didingos galaktikos, susibūrusios drauge viename dangaus lopinėlyje. Net ir pro nedidelius teleskopus gautose nuotraukose įspūdingai atrodančios galaktikos yra NGC 3628 (viršuje), M66 (apačioje, kairėje) ir M65 (apačioje, dešinėje). Visos trys - didžiulės spiralinės galaktikos. Jos atrodo skirtingai tik todėl, kad jų diskai vis kitu kampu atsisukę į mūsų pusę. NGC 3628 atsisukusi briauna - matyti šviesą sugeriančios dulkių gijos, kertančios galaktikos plokštumą, o M66 ir M65 pakankamai atsivertusios, kad būtų regima spiralinė sandara. Gravitacinė galaktikų tarpusavio sąveika taip pat paliko pėdsakų: iškraipytą ir išplėstą NGC 3628 diską, ištįsusias M66 spiralines vijas. Didingas vaizdas apima maždaug 1 laipsnį dangaus (tiek, kiek dvi Mėnulio pilnatys). Liūto trijulės tolyje, už 30 milijonų šviesmečių, ši nuotrauka įamžino daugiau nei 500 šviesmečių erdvę.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Daniel Verschatse (Antilhue Observatory)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Nykstanti Antarktidos ledo kepurė. Ar mūsų planetos pietų ašigalyje nusidriekęs žemynas lėtai tirpsta? Milijonus metų Antarktidą, amžino įšalo žemyną, dengė milžiniškas ledo kiaukutas, net tris kartus storesnis už vidutinį Žemės paviršių. Neseniai orbitoje...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Enceladas ir vandens paieškos. Pagal duomenis, gautus iš Kasinio (Cassini) automatinio erdvėlaivio, mokslininkai šiuo metu tikina, kad skysto vandens ištekliai yra vos kelių dešimčių metrų gylyje, mažo (vos 500 kilometrų skersmens),...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.