ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. kovo 17 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 65 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Didžiųjų Grįžulo Ratų spiečius

Paaiškinimas: Gerai žinomas šiaurinio dangaus skliauto žvaigždynas, Didieji Grįžulo Ratai, lengvai randami, net kai į juos žiūrima aukštyn kojomis. Šioje nuotraukoje už krašto liko Mažieji Grįžulo Ratai, o matyti Didžiųjų Grįžulo Ratų žvaigždės (iš kairės į dešinę, palei „ienas“): Dubhė, Merakas, Fekda, Megrecas, Aliotas, Micaras su Alkoru ir Benetnašas arba Alkaidas. Vieno žvaigždyno žvaigždės tik žemiečiams atrodo esančios kartu – erdvėje paprastai jų niekas fiziškai nesieja. Tačiau visų nuostabai dauguma Didžiųjų Grįžulo Ratų žvaigždžių skrieja viena kryptimi, susijusios ir su kitais šviesuliais milžiniškame plote. Bendra judėjimo kryptis leidžia spėti, kad jos priklauso vienam netaisyklingam spiečiui, esančiam kaimynystėje, vos už 75 šviesmečių ir ne daugiau kaip 30 šviesmečių skersmens. Šis spiečius iš tikrųjų vadinamas didžiųjų Grįžulo Ratų judančia grupe.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Noel Carboni
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Eta ir Rakto Skylutė Kilio ūke. Pietų pusė - viršuje šios spalvotos didžiojo Kilio ūko (NGC 3372) nuotraukos, kurioje iš arti matyti žymusis pietų pusrutulio žvaigždėdaros regionas. Aplink dulkių gausų Rakto Skylutės ūką (NGC...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Jaunesnioji Raudonoji dėmė. Jupiterio didžioji Raudonoji dėmė yra milžiniškas audros sūkurys. Jis stebimas ir tiriamas daugiau nei 300 metų - nuo tada, kai į šį dujų milžiną buvo nutaikyti teleskopai. Praeitą...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.