ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. kovo 25 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 28 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Pavasaris Marso šiaurėje

Paaiškinimas: Šią savaitę, per kovo 20 d. lygiadienį, į Žemės planetos šiaurės pusrutulį atkeliavo astronominis pavasaris (į pietų pusrutulį - ruduo). O Marso šiaurės pusrutulio pavasaris prasidėjo vasario 22 d. Šiaurinio pavasario metu raudonoji planeta atrodo panašiai kaip ir šioje sudėtinėje nuotraukoje, gautoje ankstesniais metais iš jau ilgą laiką skriejančio, automatinio Marso visuotinių tyrimų (Mars Global Surveyor) erdvėlaivio. Tamsus plotas, nusidriekęs ties nuotraukos centru, yra Didžiojo Sirčio lyguma, o jos apačioje, pietų pusrutulyje - balkšva Elados smūginė lyguma. Žemėje kiekvienas iš keturių metų laikų trunka apie 90 dienų, o Marse labiau ekscentriška (elipsinė) orbita lemia tai, kad metų laikai ilgesni ir jų trukmė gerokai skiriasi - nuo maždaug 140 iki 190 solių (marsietiškų dienų).

Vaizdo autoriai: MSSS, JPL, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Kada rožės nebūna raudonos. Nors ne visos rožės raudonos – bet vis tiek gražios. Puikus Rozetės ūkas (kitaip - Roželės) ir kiti žvaigždėdaros regionai, dažnai nuotraukose nuspalvinti vyraujančia rausva spalva – iš dalies...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Lūkuriuojanti Kilio Eta. Gali būti, kad Kilio Eta (Kilio η) ruošiasi sprogti. Tačiau niekas nežino - kada. Gal kitais metais, o gal po milijono metų. Kilio Etos masė - maždaug 100 kartų...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.