ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. kovo 30 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 84 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Žalia ir juoda šiaurės pašvaistė virš Norvegijos

Paaiškinimas: Kaip atsiranda plyšiai šiaurės pašvaistės uždangoje? Neįprasti plyšiai švytinčią uždangą paverčia į daug sudėtingesnę ir įspūdingesnę struktūrą. Manoma, kad duomenų, gautų iš Klasterių (Cluster) - keturių vienodų automatinių erdvėlaivių, skriejančių aplink Žemę - tyrimai padėjo įminti šią mįslę: pašvaistės plyšiai, dar vadinami juodąja pašvaiste, iš tikrųjų yra priešingoji pašvaistė. Paprastoje šiaurės pašvaistėje elektronai ir kitos neigiamo krūvio dalelės krenta žemyn išilgai nuolatinio magnetinio lauko linijų. Dalelės, susidūrusios su Žemės atmosfera, jonizuoja ir sukelia švytėjimą. Tačiau pašvaisčių plyšiuose - priešingai: neigiamos dalelės ten gali būti išspaudžiamos iš Žemės jonosferos išilgai magnetinio lauko liestinių. Ši tamsi, priešingoji pašvaistė gali pakilti daugiau nei 20 tūkstančių kilometrų ir tęstis keletą minučių. Nuotraukoje - šio mėnesio pradžioje nufotografuota pašvaistė ir puikiai matomi plyšiai, išraižę švytinčią dangaus uždangą aukštai virš Harstado miestelio Norvegijoje.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Frank Andreassen (nettfoto.no)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Kai brangakmeniai neamžini. Vakar 2006 metų pirmąjį Saulės užtemimą anksčiausiai išvydo Brazilijos rytų pakrantės gyventojai. Pusdienį keliavusi per pusę pasaulio, užtemusi Saulė nusileido Mongolijos vakaruose. Pakeliui Mėnulio šešėlis kirto Atlanto vandenyną, Šiaurės...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Saulės užtemimas ir SOHO observatorija. Nei liūtis, nei pūga, nei nakties tamsa nesukliudytų kosmose skriejančiai Saulės heliosferos observatorijai (SOlar Heliospheric Observatory, SOHO) stebėti Saulę. Tiesą sakant, patogiai įsitaisiusios už 1,5 milijono kilometrų nuo Žemės...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.