ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. balandžio 12 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 49 lankytojai nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Dviguba juodoji bedugnė 3C 75

Paaiškinimas: Du ryškūs šaltiniai šios sudėtinės nuotraukos centre (rentgeno spinduliai - žydra spalva, radijo - rausva) - dvi kartu skriejančios milžiniškos masės juodosios bedugnės, energija maitinančios didžiulį radijo šaltinį 3C 75. Apsuptos iki kelių milijonų laipsnių įkaitusių, rentgeno spindulius skleidžiančių, dujų, spjaudančios reliatyvistines daleles, milžinės juodosios bedugnės viena nuo kitos nutolusios 25 tūkstančių šviesmečių. Juodosios bedugnės slepiasi dviejų susiliejančių galaktikų branduoliuose, Abelio 400 (Abell 400) galaktikų spiečiuje, už maždaug 300 milijonų šviesmečių nuo mūsų. Šios dvi milžiniškos masės juodosios bedugnės gravitacija susijusios į dvinarę sistemą. Astronomai taip nusprendė iš dalies ir dėl to, kad dėsningai į šalis nutįsusios čiurkšlių rankovės, atsiradusios kai medžiagai tenka prasiveržti per karštas spiečiaus dujas 1200 kilometrų per sekundę greičiu, ne atsitiktinai panašios viena į kitą. Tokie įspūdingi kosminiai susiliejimai, manoma, įprasti tankiuose galaktikų spiečiuose tolimoje Visatoje. Spėjama, kad galų gale šaltiniai susilies ir taps stipriu gravitacinių bangų šaltiniu.

Vaizdo autoriai: rentgeno spindulių: NASA / CXC / D.Hudson, T.Reiprich et al. (AIfA);
radijo spindulių: NRAO / VLA/ NRL
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Drignė aplink Saulę. Ar kada matėte drignę - šviesos ratą aplink Saulę? Šį gana dažną reiškinį galite išvysti, kai aukštai pakimba ploni debesys, kuriuose susispietę pulkai mažyčių ledo kristalų, ir užkloja didžiąją...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Svaja apie dvigubą žvaigždžių spiečių. Maždaug už 7 tūkstančių šviesmečių, Persėjo žvaigždyne, ši padrikųjų žvaigždžių spiečių pora iš tikrųjų puikiai matyti plika akimi. Dar 130 m. pr. Kr. grakų astronomas Hiparkas juos...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.