ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. balandžio 21 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 37 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

NGC 253: vienišas dulkių pasaulis

Paaiškinimas: Vaiski NGC 253, kartais vadinama Sidabrinio Dolerio galaktika, yra viena šviesiausių matomų spiralinių galaktikų, ir viena iš daugiausia sukaupusių dulkių. Pirmą kartą ją 1783 m. aptiko matematikė ir astronomė Karolina Heršel (Caroline Herschel). Dulkių pasaulis plyti vos už 10 milijonų šviesmečių pietų dangaus skliauto Skulptoriaus žvaigždyne. Maždaug 70 tūkstančių šviesmečių skersmens NGC 253 yra didžiausia Skulptoriaus galaktikų grupės narė, artimiausios mūsų Vietinei galaktikų grupei. Užburiančioje nuotraukoje be spiralinių vijų matyti ir įspūdingi dulkių ūsai, kylantys nuo galaktikos disko. Dulkių gausą lydi siautulinga žvaigždėdara, todėl NGC 253 dar vadinama žvaigždėdaros pliūpsnių galaktika. NGC 253 spinduliuoja stiprius didelės energijos rentgeno ir gama spindulius - manoma taip yra dėl masyvios juodosios bedugnės greta galaktikos centro.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: R. Jay GaBany (Cosmotography.com)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Dulkių debesis NGC 281 viduje. Žvaigždės pačios gali kurti milžiniškas ir įspūdingas dulkių skulptūras iš tamsių, tankių molekulinių debesų, kuriuose gimusios. Instrumentai, su kuriais žvaigždės dailina savo kūrinius, - tai didelės energijos šviesa...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Marso vingis. Ši nuotrauka sudėta iš kadrų, fotografuotų kas savaitę nuo 2005 m. liepos pabaigos iki 2006 m. vasario - tai atgaleigė rausvojo Marso kelionė nuo apačios, dešinėje, iki viršaus,...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.