ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. balandžio 23 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 18 lankytojų nusprendė - visai nieko.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Saulės spektras

Paaiškinimas: Iki šiol dar nėra žinoma, kodėl Saulės šviesoje trūksta kai kurių spalvų. Viršuje pateiktas spektras - išskleistos visos matomos Saulės spalvos, gautos šviesai perėjus per tam tikrą prizmę. Šis spektras sukurtas Makmeto-Pirso (McMath-Pierce) Saulės observatorijoje - didžiausioje pasaulyje, esančioje Arizonoje, JAV. Spektras rodo, kad mūsų geltonai atrodanti Saulė skleidžia beveik visų spalvų šviesą, o ryškiausiai - geltonai žalią. Tamsios dėmės šiame spektre atsiranda dėl dujų Saulės paviršiuje ar virš jo, sugeriančių (absorbuojančių) dalį šviesos. Kadangi skirtingos dujos sugeria skirtingas šviesos spalvas, galima nustatyti, kokios jų sudaro Saulę. Pavyzdžiui, helis pirma buvo atrastas 1870 m. Saulės spektre ir tik po to - Žemėje. Šiandien didžioji dauguma spektro absorbcijos linijų nustatyta - bet ne visos.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Nigel Sharp (NSF), FTS, NSO, KPNO, AURA, NSF
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Marso vingis. Ši nuotrauka sudėta iš kadrų, fotografuotų kas savaitę nuo 2005 m. liepos pabaigos iki 2006 m. vasario - tai atgaleigė rausvojo Marso kelionė nuo apačios, dešinėje, iki viršaus,...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Žvaigždžių debesys virš Arizonos. Debesys kairėje visiškai ne tokie, kaip debesys dešinėje. Kairėje - spalvingi Žemės planetos debesys iš vandens garų. Ilgo išlaikymo nuotraukoje jie atspindi Fenikso (Phoenix) miesto šviesas Arizonos valstijoje,...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.