ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. balandžio 27 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 37 lankytojai nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

NGC 4696: energija iš juodosios bedugnės

Paaiškinimas: Kai medžiaga krenta į juodąją bedugnę ir vėl dalis jos čiurkšlėmis išspjaunama atgal, išsiskiria daug energijos. Tiesą sakant, tokia juodųjų bedugnių apytaka - pats veiksmingiausias energijos šaltinis, bent jau galaktikos mastu. Šioje keliasluoksnėje nuotraukoje - vienas iš tokių galingų juodosios bedugnės variklių, priklausantis elipsinei galaktikai NGC 4696. Ši milžiniška galaktika, nutolusi apie 150 milijonų šviesmečių nuo mūsų, yra šviesiausias Kentauro galaktikų spiečiaus narys. Tirdami ją rentgeno spinduliuose astronomai gali išmatuoti kokiu greičiu medžiaga krenta į neaprėpiamą juodąją bedugnę ir palyginti su energija, kurią išskiria trykštančios čiurkšlės, sukuriančios didžiulius, radijo bangas spinduliuojančius, burbulus. Rentgeno spinduliai šioje nuotraukoje - raudoni, radijo burbulai, išsipūtę maždaug 10 tūkstančių šviesmečių, - melsvi. Tyrimai parodė, kad šie vyksmai pagamina žymiai daugiau energijos, negu branduolinės reakcijos - ką jau bekalbėti apie kitos rūšies kurą! Astronomai taip pat mano, kad juodoji bedugnė, plūste plūsdama energija, įkaitina aplinkines dujas tiek, kad žvaigždėdara ten sustoja. Vadinasi, tokių galaktikų kaip NGC 4696 dydis yra ribotas.

Vaizdo autoriai: rentgeno spindulių (raudona) - NASA / CXC/S.Allen (Kavli Inst., Stanford) et al.;
radijo (mėlyna) - NRAO/G.Taylor (VLA); infraraudonųjų (žalia) - NASA/ESA/W.Harris (McMaster Univ.)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Artėja byranti kometa Švasmano-Vachmano 3. Byranti kometa neužilgo praskries pro Žemę. Kometa 73P/Švasmano-Vachmano 3 (Schwassmann-Wachmann 3) ryškėja ir jau greitai ją bus galima išvysti paprasta akimi, kai jos nuolaužos pralėks pro mūsų planetą kito...
Rytoj Rytoj

Rytoj
NGC 7635: burbulas kosminėje jūroje. Burbulo ūkas, žymimas NGC 7635, šioje plataus kampo nuotraukoje atrodo tarsi gležnas vaiduoklis, dreifuojantis kosminėje žvaigždžių ir švytinčių dujų jūroje nuotraukos centre (šalia melsvai žibančios žvaigždės). Vos 10 šviesmečių...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.