ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. balandžio 28 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 17 lankytojų nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

NGC 7635: burbulas kosminėje jūroje

Paaiškinimas: Burbulo ūkas, žymimas NGC 7635, šioje plataus kampo nuotraukoje atrodo tarsi gležnas vaiduoklis, dreifuojantis kosminėje žvaigždžių ir švytinčių dujų jūroje nuotraukos centre (šalia melsvai žibančios žvaigždės). Vos 10 šviesmečių skersmens, nedidelis Burbulo ūkas ir greta didžiulis, raizgus tarpžvaigždinių dujų ir dulkių debesų telkinys yra maždaug už 11 tūkstančių šviesmečių nuo mūsų, apžergę ribą tarp gimtųjų Cefėjo ir Kasiopėjos žvaigždynų (mitologijoje Cefėjas buvęs Kasiopėjos vyras, jie susilaukę dukters Andromedos). Įspūdingoje nuotraukoje galima rasti ir padrikąjį žvaigždžių spiečių M52 (kairėje, viršuje), pabirusį už daugmaž 5 tūkstančių šviesmečių nuo Žemės. Šis skaitmeninis spalvotas vaizdas paimtas iš fotografinių plokštelių, darytų Palomaro observatorijoje nuo 1992 iki 1997 m. Ši vaizdo iškarpa aprėpia maždaug 2,7 laipsnius dangaus - Burbulo ūko atstumu tai atitinka daugiau nei 500 šviesmečių žmogaus niekada nelankytos erdvės.

Vaizdo autoriai: Digitized Sky Survey, ESA/ESO/NASA FITS Liberator
Spalvotas sudėtinis vaizdas Davide De Martin (Skyfactory)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
NGC 4696: energija iš juodosios bedugnės. Kai medžiaga krenta į juodąją bedugnę ir vėl dalis jos čiurkšlėmis išspjaunama atgal, išsiskiria daug energijos. Tiesą sakant, tokia juodųjų bedugnių apytaka - pats veiksmingiausias energijos šaltinis,...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Skailabas virš Žemės. Skailabas (Skylab) buvo pirmoji JAV orbitinė kosminė laboratorija, paleista su Saturno V raketa 1973 m. gegužę. Šioje nuotraukoje nufotografuotą Skailabą NASA astronautai lankė tris kartus, kartais apsistodami net dviem...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.