ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. gegužės 4 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 23 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Švasmano-Vachmano 3 kometos B nuolauža

Paaiškinimas: Periodinė kometa 73P/Švasmano-Vachmano 3 jau anksčiau ėmė byrėti į gabalus. Tai kosminė ledo ir dulkių mišrainė, likusi nuo Saulės sistemos gimimo pradžios. Ji suskilo į keletą didelių gabalų praskrisdama arti Saulės 1995 m. Tačiau šį kartą kometa ėmė irti sparčiau - daugiau nei trys tuzinai nuolaužų, pavadintų pagal abėcėlę, braižo dangų, išsimėčiusios per keletą skliauto laipsnių. Kadangi kometos yra palyginti trapios, karštis, gravitacija ar dujų nuotėkis gali imti sparčiai griauti įspūdingąsias dangaus skrajūnes. Balandžio 18 d. Hablo (Hubble) kosminis teleskopas nufotografavo šią skvarbią nuotrauką. Joje - byrančios Švasmano-Vachmano 3 kometos B nuolauža ir gausi jos palyda: tuzinas mažesnių gabalų, kurių kiekvienas jau turi savo skraistę ir uodegą, kaip ir priklauso kometoms. Nuotrauka apima apie 3 tūkstančių kilometrų toje vietoje, kur buvo fotografuotas būrys nuolaužų, skriejęs už 32 milijonų kilometrų nuo Žemės planetos. Šiuo metu net ir ryškiausios kometos nuolaužos per silpnos, kad jas būtų įmanoma išvysti plika akimi. Švasmano-Vachmano 3 kometa arčiausiai Žemės pralėks gegužės 13 d., būdama už 11 milijonų kilometrų nuo mūsų civilizacijos.

Vaizdo autoriai: NASA, ESA, H. Weaver (JHU / APL), M. Mutchler and Z. Levay (STScI)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Žydrai gelsvas Saturnas. Kodėl Saturno galas nudažytas žydrai? Šioje nuotraukoje vaizdas maždaug toks, kokį išvystų žmogus, jeigu kada nors priskristų pakankamai arti prie žieduotojo milžino. Nuotrauka fotografuota kovo viduryje iš Kasinio (Cassini)...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Jupiteris ir Raudonosios dėmės. Jupiterio Didžioji Raudonoji dėmė - tai daugiau nei 300 metų stebimas audros sūkurys - nuo pat teleskopų atsiradimo. Tačiau 2006 m. vasarį planetų tyrinėtojas Kristoferis Gou (Christopher Go) pastebėjo,...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.