ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. gegužės 5 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinęs 51 lankytojas nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Jupiteris ir Raudonosios dėmės

Paaiškinimas: Jupiterio Didžioji Raudonoji dėmė - tai daugiau nei 300 metų stebimas audros sūkurys - nuo pat teleskopų atsiradimo. Tačiau 2006 m. vasarį planetų tyrinėtojas Kristoferis Gou (Christopher Go) pastebėjo, kad prie jos prisijungė Jaunesnioji Raudonoji dėm, atsiradusi susiliejus mažesnėms balkšvoms audroms ir po to smarkiai paraudusi. Detalioje Hablo (Hubble) kosminio teleskopo nuotraukoje, fotografuotoje balandį, matyti abu gelsvai rausvi Jupiterio viesulai. Maždaug perpus mažesnė už Didžiąją Raudonąją, Jaunesnioji dėmė yra bemaž Žemės planetos dydžio. Jaunėlė, nuotraukoje matyti truputį žemiau ir kairiau senojo audrų sūkurio, vejasi Didžiąją Raudonąją dėmę atsilikusi per valandą, planetos sukimosi kryptimi iš kairės į dešinę. Nors astronomai iki galo negali paaiškinti, kodėl raudonosios Jupiterio dėmės visgi yra raudonos, jie mano, kad Jaunesnioji Raudonoji dėmė liudija klimato pasikeitimą didžiausioje Saulės sistemos planetoje.

Vaizdo autoriai: NASA, ESA, A. Simon-Miller (Goddard Space Flight Center), I. de Pater, M. Wong (UC Berkeley)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Švasmano-Vachmano 3 kometos B nuolauža. Periodinė kometa 73P/Švasmano-Vachmano 3 jau anksčiau ėmė byrėti į gabalus. Tai kosminė ledo ir dulkių mišrainė, likusi nuo Saulės sistemos gimimo pradžios. Ji suskilo į keletą didelių gabalų praskrisdama...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Trys galaktikos Slibino žvaigždyne. Trys kvapą užimančios galaktikos, žymimos NGC 5985 arba Slibino grupe, kabo šiaurinio dangaus skliauto Slibino žvaigždyne. Iš kairės į dešinę: plokštuma atsisukusi spiralinė NGC 5985, elipsinė NGC 5982 ir...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.