ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. gegužės 11 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 22 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Kometa susitinka Žiedo ūką: I dalis

Paaiškinimas: Kovo 8 rytą, prieš pat aušrą, astronomas Štefanas Zaipas (Stefan Seip) atidžiai stebėjo kaip 73P/Švasmano-Vachmano 3 (73P/Schwassmann-Wachmann 3) kometos nuolauža C artėjo prie M57 - Žiedo ūko - ir blausios spiralinės galaktikos IC 1296. Nors atrodo, tarsi ši kosminė trijulė tyčia susirinko astrofotografams pasirodyti, iš tikrųjų juos skiria milžiniški atstumai. Kometa yra vidinėje Saulės sistemos dalyje ir skrieja vos už pusės šviesos minutės nuo Zaipo teleskopo Štutgarte, Vokietijoje, Žemės planetoje. Žiedo ūkas yra maždaug už 2 tūkstančių šviesmečių, mūsų Galaktikos viduje. 200 milijonų šviesmečių nutolusi IC 1296 (matoma tarp kometos ir ūko) yra net už mūsiškės Galaktikos ribų. Kadangi kometa skrieja taip arti, ji atrodo judanti gana sparčiai kitų žvaigždžių fone. Nuostabi teleskopinė nuotrauka sudėta iš dviejų kadrų: viename - norint gauti ryškų kometos vaizdą teleskopas sekė paskui uodeguotąją klajūnę, kitame - nufotografuotos užnugaryje spindinčios žvaigždės ir ūkas.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Stefan Seip and Steffen Bruckner
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Didysis Magelano Debesis. Portugalų keliautojas Ferdinandas Magelanas ir jo įgula pirmosios kelionės aplink pasaulį metu turėjo marias laiko dangui tyrinėti. Todėl dvi dangaus puošmenos, plika akimi lengvai...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Kometa susitinka Žiedo ūką: II dalis. Sparčiai judanti Žemės planetos skliautu, kovo 8 d. byrančios 73P/Švasmano-Vachmano 3 (73P/Schwassmann-Wachmann 3) kometos nuolauža C praslinko beveik tiesiai priešais M57 - Žiedo ūką - ir blyškią spiralinę galaktiką...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.