ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. gegužės 30 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 19 lankytojų nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Senieji Saturno Rėjos krateriai

Paaiškinimas: Saturno palydovo Rėjos rantuotas paviršius - vienas seniausių žinomų. Mokslininkai spėja, kad Rėja daug nepasikeitė per paskutinį milijardą metų. Joje likę kraterių, dėl garbingo amžiaus praradusių net apskritą formą - jų kraštus gerokai apgriovę vėliau išmušti krateriai. Kaip ir Žemės palydovas Mėnulis, taip ir Rėja sukasi aplink Saturną atsigręžusi į milžinę planetą visada tą pačia puse - matoma ir šioje nuotraukoje. Į judėjimo kryptį atsisukęs paviršius labiau nusėtas krateriais, negu priešingas. Daugiausia Rėja sudaryta iš vandens ledo, tačiau, manoma, turi ir nedidelį uolienų branduolį. Kasinio (Cassini) automatinis erdvėlaivis, šiuo metu skriejantis orbitoje aplink Saturną, šią nuotrauką fotografavo prieš du mėnesius, lėkdamas 100 tūkstančių kilometrų atstumu nuo ilgaamžio palydovo. Rėjos skersmuo - 1500 kilometrų. Tai antras pagal dydį Saturno palydovas po Titano. Tačiau kai kurių paviršiaus darinių kilmė iki šiol nežinoma, tame tarpe ir milžiniški šviesūs plotai.

Vaizdo autoriai: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Manevrai kosmose. Kieno ranka yra 17 metrų ilgio ir vietoj pirštų kartais naudoja žmones? Tai Tarptautinėje kosminėje stotyje įtaisyta ranka-robotė Kanadarmas2 (Canadarm2). Kanadarmas2 turi keletą lanksčių sąnarių ir gali pakelti...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Dangus gama spinduliuose. 2007 m. numatytas paleisti Gama spindulių plačiakampis kosminis teleskopas (Gamma-ray Large Area Space Telescope, GLAST) tyrinės visatą gama spinduliuose - tai didžiausią energiją nešantys šviesos kvantai. Jeigu norite žinoti,...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.