ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. birželio 2 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 70 lankytojų nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

IC 443: supernovos liekana ir neutroninė žvaigždė

Paaiškinimas: Pražūtinga lemtis, sukūrusi ūką IC 443, yra įprasta masyvioms žvaigždėms, kurios gyvenimą baigia sprogdamos kaip supernovos. Nors žvaigždės sprogimo šviesa, sukūrusi besiplečiantį kosminį debesį, pirmą kartą Žemės planetą pasiekė prieš daug tūkstančių metų, dirbtinių spalvų sudėtinėje nuotraukoje matyti supernovos liekana, vis dar švytinti spektro linijose nuo radijo (pažymėtų žydra spalva) iki optinių (raudona) ir rentgeno (žalia) bangų. Keista, tačiau IC 443 viduje likusi, iš buvusio žvaigždės branduolio susitraukusi, tanki neutroninė žvaigždė, atrodo, juda. Padidintoje iškarpoje gerai matyti pėdsakas, nutįsęs iš paskos neutroninės žvaigždės, skrodžiančios karštas dujas. Pėdsakas nesutampa su menamu supernovos liekanos centru, o tai perša išvadą, kad sprogimas įvyko ne centre arba pėdsaką paliko sparčiai besiplečiančios dujos. IC 443 vidurys iškarpoje, dar vadinamas Medūzos ūku, tęsiasi apie 65 šviesmečius ir yra nutolęs nuo mūsų 5 tūkstančius šviesmečių supernovos liekanos kaimynystėje.

Vaizdo autoriai: Chandra X-ray: NASA/CXC/B.Gaensler et al; ROSAT X-ray: NASA/ROSAT/Asaoka & Aschenbach;
Radio Wide: NRC/DRAO/D.Leahy; Radio Detail: NRAO/VLA; Optical: DSS
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
NGC 6188 atspindžiai. NGC 6188 - tarpžvaigždinis kaukių balius, kuriame puikuojasi jaunos žydros žvaigždės, karštos rausvos dujos ir šaltos tamsios dulkės. Nutolęs 4 tūkstančius šviesmečių nuo mūsų, įsitaisęs Galaktikos diske, ūkas NGC...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Žemės gama spinduliai. Stambių pikselių nuotraukoje nufotografuoti mūsų pačių planetos Žemės gama spinduliai – šviesos forma, nešanti didžiausią energiją. Neįtikėtina, tačiau gama spinduliai, pagauti šioje nuotraukoje, buvo daugiau nei 35 milijonų...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.