ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. birželio 6 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 25 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Dvipolis emisinis ūkas NGC 6164

Paaiškinimas: Kaip žvaigždė sukūrė tokį puošnų ūką? Emisinio ūko NGC 6164-5 viduje slypi neįprastai masyvi žvaigždė, baigianti nugyventi gyvenimą. Žvaigždė, kuri matyti šios nuotraukos centre, kataloguose žymima HD 148937. Ji tokia karšta, kad jos skleidžiama ultravioletinė šviesa įkaitina aplinkines dujas. Gali būti, kad šias dujas pati žvaigždė dėl greito sukimosi ir išspjovė - taip purkštukas sukasi ir spjaudo vandenį laistydamas pievelę Žemėje. Tolyn išspjautą medžiagą, matyt, nukreipia žvaigždės magnetinis laukas, sukurdamas simetrišką dvipolį ūką. Apačioje, kairėje, matyti ir keli į kometas panašūs dujų gumulai. NGC 6164-5 tęsiasi apie 4 šviesmečius ir yra už maždaug 4 tūkstančių šviesmečių, pietų dangaus skliauto Kampainio žvaigždyne.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Gemini Obs., AURA, NSF
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Kelias, kuriuo niekada nežengė žmogus. Šis kelias veda link Viktorijos kraterio Marse. Juo niekada niekas nebuvo keliavęs. Norėdamas pasiekti Viktorijos kraterį, robotas marsaeigis „Galimybė“ (Opportunity) turi perkirsti nuotraukoje matomus Marso plotus. Krateris yra priekyje,...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Ugnikalnio išsiveržimas Aliaskoje. Kas atsitiko? Tai ugnikalnio išsiveržimas! Pirmasis žmogus, kuris pastebėjo, kad Aleutų Klivlando (Cleveland) ugnikalnis spjaudosi pelenais, buvo Tarptautinėje kosminėje stotyje skriejantis astronautas Džefris N. Viljamsas (Jeffrey N. Williams). Prieš...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.