ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. birželio 8 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 87 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Ledo vulkanai Encelade

Paaiškinimas: Šioje dailininko vizijoje - kvapą gniaužiantis Saturnas tolumoje ir svetimos žemės ledo vulkanai - lediniai geizeriai, besiveržiantys iš Encelado paviršiaus siaurų plyšių. Didingus fontanus atrado Kasinio (Cassini) automatinio erdvėlaivio prietaisai, kai praeitais metais jis praskriejo visai netoli šviesaus ir spindinčio vidinio Saturno palydovo. Mokslininkai spėja, kad čiurkšlės veržiasi iš arti paviršiaus glūdinčių kišenių, pilnų skysto vandens, kurio temperatūra - maždaug 273 Kelvinų (0 laipsnių Celsijaus) - karšta, palyginti su tolimojo palydovo paviršiaus temperatūra - 73 K (-200° C). Ledo vulkanai liudija, kad mažytis, vos 500 kilometrų skersmens palydovas, stebėtinai aktyvus, ir tai dar viena vieta Visatoje, kur galima ieškoti vandens ir gyvybės užuomazgų už Žemės ribų. Manoma, kad Encelado ledo vulkanai taip pat prisideda prie blausaus, tačiau plataus Saturno E žiedo.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Michael Carroll
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Ugnikalnio išsiveržimas Aliaskoje. Kas atsitiko? Tai ugnikalnio išsiveržimas! Pirmasis žmogus, kuris pastebėjo, kad Aleutų Klivlando (Cleveland) ugnikalnis spjaudosi pelenais, buvo Tarptautinėje kosminėje stotyje skriejantis astronautas Džefris N. Viljamsas (Jeffrey N. Williams). Prieš...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Infraraudonoji Andromeda. Šioje plačiakampėje, tikslioje iki smulkmenų Spitzerio (Spitzer) kosminio teleskopo nuotraukoje matyti infraraudonoji šviesa, kurią skleidžia dulkės (pažymėta raudona spalva) ir senos žvaigždės (mėlyna). Tai Andromeda - masyvi spiralinė galaktika...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.