ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. birželio 24 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 14 lankytojų nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Niktė ir Hidra

Paaiškinimas: Atrasti 2005 m. viduryje, mažieji Plutono palydovai iš pradžių laikinai buvo pažymėti S/2005 P1 ir S/2005 P2. Tačiau dabar jau oficialiai pakrikštyti vardais Niktė ir Hidra (Nix, Hydra). Palyginus su Plutono (2360 kilometrų skersmens) didžiuoju palydovu Charonu (1210 km skersmens), vidinis palydovas Niktė ir išorinis Hidra visai mažyčiai: vos 40 ir 160 km skersmens. Plutonas ir Charonas šviečia pakankamai ryškiai, ir šioje Hablo (Hubble) kosminio teleskopo nuotraukoje jų skleidžiama šviesa suskyla kryžiumi dėl difrakcijos. Tačiau Niktė ir Hidra yra 5 tūkstančius kartų blausesni už Plutoną – jų matyti tik šviesos taškeliai. Vardai mažyliams palydovams tolimojoje Plutono sistemoje duoti neatsitiktinai. Graikų mitologijoje Niktė (naktis) buvo pirmapradė nakties deivė, Charono motina. Hidra – devyngalvė pabaisa, o dabar skriejanti aplink devintąją Saulės sistemos planetą. Palydovų vardų pirmosios raidės taip pat atitinka į Plutoną šiuo metu skrendančio, automatinio kosminio erdvėlaivio „Naujieji horizontai“ inicialus.

Vaizdo autoriai: M. Mutchler (STScI), A. Stern (SwRI) ir HST Pluto Companion Search Team, ESA, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Į rytus nuo Antario. Link mūsų Galaktikos centro, įsižiūrėjus į rytus nuo Antario, matyti tamsios žymės, išdribusios po žvaigždžių užspeistą erdvę. Tai dar dvidešimto amžiaus pradžioje astronomo E. E. Barnardo (Barnard) sužymėti, šviesą...
Rytoj Rytoj

Rytoj
M57: Žiedo ūkas. Jis iš tiesų panašus į žiedą danguje. Prieš šimtus metų Žemės planetos astronomai pastebėjo keistos formos ūką. Dabar žymimą M57 arba NGC 6720, dujų debesį taip ir praminė –...

-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.