ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. birželio 25 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 30 lankytojų nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

M57: Žiedo ūkas

Paaiškinimas: Jis iš tiesų panašus į žiedą danguje. Prieš šimtus metų Žemės planetos astronomai pastebėjo keistos formos ūką. Dabar žymimą M57 arba NGC 6720, dujų debesį taip ir praminė – Žiedo ūku. Tai planetiškasis ūkas – dujų apvalkalas, kurio nusikratė gyvenimą baigianti, į Saulę panaši žvaigždė. Kadangi Žiedo ūkas yra ir vienas šviesiausių planetiškųjų ūkų danguje, jį galite įžiūrėti pro nedidelį teleskopą Lyros žvaigždyne. Įspūdingasis dujų debesis yra už maždaug 4 tūkstančių šviesmečių nuo mūsų, jo skersmuo apie 500 kartų didesnis už visą Saulės sistemą. Šioje neseniai fotografuotoje Hablo (Hubble) kosminio teleskopo nuotraukoje matyti nuo centro nutolusios dulkių gijos ir globulės – tai leidžia spėti, kad Žiedo ūkas ne sferos, bet veikiau cilindro formos.

Vaizdo autoriai: H. Bond et al., Hubble Heritage Team (STScI / AURA), NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Niktė ir Hidra. Atrasti 2005 m. viduryje, mažieji Plutono palydovai iš pradžių laikinai buvo pažymėti S/2005 P1 ir S/2005 P2. Tačiau dabar jau oficialiai pakrikštyti vardais Niktė ir Hidra (Nix, Hydra). Palyginus...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Žvaigždėta naktis. Vincento van Gogo paveikslas „Žvaigždėta naktis“, nutapytas pietų Prancūzijoje 1889 m. – vienas žymiausių naktinio dangau atvaizdų, sukurtų žmonijos. Čia sūkuriais nugulę potėpiai naktiniam dangui įkvepia gyvybės. Nors paprastai...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.