ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. liepos 10 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinęs 51 lankytojas nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Tamsi katrioji Saulė

Paaiškinimas: Ar tai mūsų Saulė? Žinoma, taip. Net ir vėsią dieną Saulė – tai įkaitusių dujų verdantis kamuolys. Nenurimdami nė minutei plazmos burbulai, skleidžiantys stiprų, painiai susiraizgiusį magnetinį lauką, nuolat nenuspėjamai kyla iš gilumos, įžiebdami šviesias aktyvias sritis ar saulės dėmes. Šiose vietose, Saulės paviršiuje, magnetinis laukas susiveja į milžiniškas kilpas. Neapčiuopiamomis kilpomis teka karšto vandenilio dujos, kyla į viršų ir vėl krenta žemyn, tačiau kartais ištrūksta į vainiką ar net dar toliau – į atvirą kosmosą - ir virsta saulės vėju. Šioje nuotraukoje nufotografuotos trys Saulės spektro ultravioletinės linijos, paverstos žmogaus akiai matomomis spalvomis. Kadangi tik aktyvios sritys skleidžia pakankamai didelės energijos ultravioletinę šviesą, didžioji dalis ugninio paviršiaus atrodo tamsi. Spalvotos dėmės – tai patys karščiausi lopinėliai, kuriuose vyksta audringi virsmai. Nors Saulė nuolat verda, mainosi, jos regimoji šviesa nekinta jau 5 milijardus metų, ir būtent ši savybė kadaise leido užgimti gyvybei Žemės planetoje.

Vaizdo autoriai: TRACE Project, Stanford-Lockheed Institute for Space Research, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Eskimo ūkas pro Hablo teleskopą. Eskimo ūką 1787 m. atrado astronomas Viljamas Heršelis (William Herschel). Iš Žemės planetos šis ūkas, dar žymimas NGC 2392, primena galvą žmogaus, apsigobusio eskimų skranda su gobtuvu. 2000 m....
Rytoj Rytoj

Rytoj
Nudilusi Rėja virš Saturno pjautuvo. Švelnūs atspalviai, nakties užlieti dangaus kūnai, plonytė žiedo linija ir trapūs šešėliai – tai milžinės Saturno planetos kasdienybės nuotrauka. Šią spalvotą nuotrauką prieš kelis mėnesius nufotografavo orbitoje aplink Saturną...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.