ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. rugpjūčio 24 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 19 lankytojų nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Kulkos spiečiaus medžiaga

Paaiškinimas: Šioje sudėtinėje nuotraukoje - galaktikų spiečiaus 1E 0657-56, praminto Kulkos spiečiumi, medžiaga. Vos už 3,4 milijonų šviesmečių nuo mūsų nutolusios Kulkos spiečiaus galaktikos gerai matyti regimosios šviesos nuotraukose, tačiau dar didesnė už visas jas masė susikaupusi dviejuose debesyse, skleidžiančiuose karštus rentgeno spindulius, šioje nuotraukoje nuspalvintus rausvai. Dar daugiau negu galaktikose ir rentgenu švytinčiuose debesyse masės slypi nematomojoje medžiagoje, kurios paprastai nematyti jokiose nuotraukose, o čia ji nuspalvinta žydrai. Pro teleskopą nematoma tamsioji medžiaga čia pažymėta remiantis užnugaryje likusių, gravitacinio lęšio iškreiptų galaktikų savybėmis. Dujų debesis dešinėje primena vadovėliuose piešiamą kulkos smūgio į orą bangą. Iš tikrųjų šį debesį suardė milžiniškos jėgos, kai susidūrę du galaktikų spiečiai pavirto dar didesniu Kulkos galaktikų spiečiumi. Nematomoji medžiaga ir galaktikų spiečiaus dujos viena kitą veikia tik gravitacija. Aiški riba tarp nematomosios medžiagos ir dujų debesų yra dar vienas įrodymas, kad ten iš tikrųjų yra šios paslaptingos medžiagos.

Vaizdo autoriai: Rentgeno spindulių vaizdas: NASA/CXC/CfA/ M.Markevitch ir kt.;
Lęšis: NASA/STScI; ESO WFI; Magellan/U.Arizona/ D.Clowe ir kt.
Regimasis vaizdas: NASA/STScI; Magellan/U.Arizona/D.Clowe ir kt.
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Spėjami smėlio geizeriai Marse. Kodėl kiekvieną pavasarį Marse atsiranda keistų tamsių dėmių? Jos ima juoduoti netoli Marso polių, o po kelių mėnesių vėl išnyksta. Paprastai dėmių skersmuo būna apie 50 metrų, ir jos...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Žydroji lagūna. Žvaigždės sužiba ir vėl pranyksta, kai jūs kompiuterio pelę užvedate ant šios nuotraukos - kvapą gniaužiančio emisinio ūko M8, paprastai vadinamo Lagūnos ūku. Lagūnoje vyksta žvaigždėdara ir gimsta žvaigždės,...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.