ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. rugpjūčio 29 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinęs 21 lankytojas nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Supernovos liekana E0102 pro Hablo kosminį teleskopą

Paaiškinimas: Tas melsvas sruogų kuokštelis, vos pastebimas nuotraukos apačioje - neseniai sprogusios, visą griaunančios supernovos liekana. Rausvas didžiulis ūkas viršutiniame dešiniajame kampe - tai dalis N76 - žvaigždėdaros regiono kaimyninėje Mažojo Magelano Debesies galaktikoje. Supernovos liekanos kuokštelis, žymimas 1E0102.2-7219, arba dažnai trumpinamas kaip E0102, taip pat priklauso Mažojo Magelano Debesies galaktikai ir plyti maždaug už 50 šviesmečių nuo N76. Šis vaizdas sudėtas iš keliolikos nuotraukų, fotografuotų pro Hablo (Hubble) kosminį teleskopą. E0102 žadina mokslininkų smalsumą, nes ši supernovos liekana mums matoma tokia, kokia buvo praėjus vos 2 tūkstančiams metų po sprogimo. Jos tyrimai gali būti leis įminti, kaip sprogsta paslaptingosios supernovos ir kokias medžiagas paskleidžia tarpžvaigždinėje erdvėje.

Vaizdo autoriai: Hubble Heritage Team, ESA, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Naujasis Saulės sistemos apibrėžimas: aštuonios planetos. Kiek planetų Saulės sistemoje? Į šį daugelį mokslininkų kamuojantį klausimą pagaliau rastas atsakymas, kurį pateikė Tarptautinė astronomų sąjunga (TAS). Planetų yra aštuonios! Praeitą savaitę TAS nubalsavo už naująjį ...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Priešingo poliariškumo Saulės dėmė ir naujasis Saulės ciklas. Kodėl Saulės dėmės 905 magnetinis laukas priešingos krypties? Gali būti, kad toks reiškinys skelbia naujojo Saulės magnetinio ciklo pradžią. Mūsų gimtosios žvaigždės aktyvumas sustiprėja maždaug kas 11 metų, o...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.