ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. rugpjūčio 30 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 22 lankytojai nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Priešingo poliariškumo Saulės dėmė ir naujasis Saulės ciklas

Paaiškinimas: Kodėl Saulės dėmės 905 magnetinis laukas priešingos krypties? Gali būti, kad toks reiškinys skelbia naujojo Saulės magnetinio ciklo pradžią. Mūsų gimtosios žvaigždės aktyvumas sustiprėja maždaug kas 11 metų, o maždaug kas 22 metus bendras magnetinio lauko poliariškumas tampa priešingos krypties. 11 metų trunkančius Saulės aktyvumo ciklus žmonės stebi jau šimtus metų, apie juos spręsdami pagal Saulės dėmėtumą. Kaip tik šiuo metu Saulė yra beveik mažiausio aktyvumo, ir tuoj po truputį ims keliauti iki didžiausio aktyvumo, kurį pasieks po maždaug po 5 su puse metų. Tai, kad žvaigždės magnetinis laukas ims keistis, pranašauja atsirandančios Saulės dėmės, kurių poliariškumas priešingas, negu visų prieš tai buvusių. Prieš keletą savaičių viena, gali būti priešingo poliariškumo, dėmė iškilo ir greitai pranyko. Tačiau dabar pastebėta daug didesnė, priešingo negu visų kitų poliariškumo, dėmė. Dėmę maištininkę, žymimą 905, tarsi didžiulį baltą lopą galite matyti šioje magnetinėje Saulės nuotraukoje iš SOHO erdvėlaivio, fotografuotoje prieš kelias dienas. Per kelias dienas Saulės dėmė 905 ėmė irti ir gali pavirsti į vainiko masės čiurkšles ar saulės žybsnius. Saulės astronomai pranašauja, kad šis artėjantis Saulės aktyvumas bus neįprastai smarkus.

Vaizdo autoriai: MDI, SOHO, ESA, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Supernovos liekana E0102 pro Hablo kosminį teleskopą. Tas melsvas sruogų kuokštelis, vos pastebimas nuotraukos apačioje - neseniai sprogusios, visą griaunančios supernovos liekana. Rausvas didžiulis ūkas viršutiniame dešiniajame kampe - tai dalis N76 - žvaigždėdaros regiono kaimyninėje...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Nepaprastosios galaktikos. Atidžiai įsižiūrėję į šią smulkią dangaus nuotraukų mozaiką, galite atrasti daug galaktikų, skriejančių arti ar labai toli, Grįžulo Ratų žvaigždyne. Įspūdingiausia iš jų ir didžiausia šiame vaizde - suardyta...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.