ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. rugsėjo 3 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 48 lankytojai nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Tikrosios Plutono spalvos

Paaiškinimas: Plutonas daugiausia rudas. Šioje nuotraukoje matote tikrąsias Plutono spalvas ir visas šiuo metu įmanomas nufotografuoti paviršiaus detales. Nors dar nė vienas žmonių sumeistrautas laivas nebuvo nuskridęs iki tolimojo pasaulio, erdvėlavis „Naujieji horizontai“ nuoroda šių metų sausį pakilo nuo mūsų planetos paviršiaus ir, tikimąsi, pasieks Plutoną 2015 m. Mokslininkai vis dar smarkiai ginčijasi dėl Tarptautinės astronomų sąjungos sprendimo Plutoną išmesti iš planetų sąrašo ir priskirti naujajai - planetų-nykštukių klasei. Šis planetos-nykštukės žemėlapis sudarytas iš Žemės stebint kintantį Plutono ryškumą tada, kai jis iš dalies buvo užtemdytas savo paties palydovo Charono. Todėl čia matote tą Plutono skruostą, kuris atsuktas į Charoną. Plutone vyraujanti ruda spalva, manoma, atsiranda dėl sušalusio metano nuosėdų, kurias apšviečia blausi, tačiau didelės energijos Saulės šviesa. Tamsi juosta truputį žemiau šaltosios nykštukės pusiaujo turbūt slepia daug sudėtingesnio pavidalo darinius, tačiau šiuo metu galima tik apytikriai spėlioti, kas tai galėtų būti.

Vaizdo autoriai: Eliot Young (SwRI) et al., NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Dulkėtoji spiralinė M66. Kai rytmečio žara paskandino Paranalo observatoriją Čilėje, astronomai Markas Nyzeris (Mark Neeser) ir Piteris Bartelis (Peter Barthel) nustojo ieškoti blyškiųjų kvazarų, nutolusių nuo mūsų milijonus šviesmečių. Ir vos trumpai...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Didysis Magelano Debesis infraraudonojoje šviesoje. Kur galaktikose kaupiasi dulkės? Kad tai sužinotų, mokslininkų grupė sudarė pačią smulkiausią iš visų kaimyninės Didžiojo Magelano Debesies galaktikos dujų ir dulkių debesų nuotraukų. Ši sudėtinė nuotrauka, kurią čia...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.