ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. rugsėjo 8 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 25 lankytojai nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Mesje 110

Paaiškinimas: Šioje nepaprastai didelės raiškos teleskopinėje nuotraukoje matyti Mesje 110 - paskutinis iš šviesulių, surašytų į Šarlio Mesje šviesiųjų spiečių ir ūkų katalogo šiuolaikinę versiją. Nykštukinė elipsinė galaktika M110 (dar kitaip žymima NGC 205) yra didžiosios spiralinės Andromedos galaktikos šviesi palydovė, o kartu ir Vietinės galaktikų grupės narė. Šioje nuotraukoje, nusagstyta gerokai arčiau Žemės spindinčių žvaigždžių, galaktika M110 yra apie 15 tūkstančių šviesmečių skersmens - taigi, nedaug skiriasi nuo mūsų pačių Galaktikos palydovių: Didžiojo ir Mažojo Magelano Debesų. Nors, manoma, kad paprastai elipsinėse galaktikose būna nedaug dujų ir dulkių telkinių, reikalingų žvaigždėdarai, M110 turi jaunųjų žvaigždžių ir tamsių dulkių debesų, kurie čia matyti 7 ir 11 valandų kryptimi nuo galaktikos centro.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Johannes Schedler (Panther Observatory)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Spalvotasis Mėnulis. Viename atskirame kadre niekaip nepavyktų nufotografuoti ir blankių žvaigždžių, ir švelnių Mėnulio atspalvių. Tačiau tai pavyko šioje sudėtinėje nuotraukoje, kurioje skaitmeniniu būdu sujungta penkiolika šviesaus priešpilnio Mėnulio ir žvaigždėto...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Šešėlių teatras. Per rugsėjo 7 d. užtemimą Mėnulis praplaukė per Žemės šešėlį. Nusidriekęs į tamsią erdvę, Žemės metamas kūgio pavidalo šešėlis turi dvi dalis: šviesesnę, išorinę dalį - pusšešėlį (penumbrą) ir...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.