ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. rugsėjo 29 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 18 lankytojų nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Galaktikos NGC 5905 ir 5908

Paaiškinimas: Šios dvi nuostabą keliančios galaktikos, NGC 5905 (kairėje) ir NGC 5908, yra už maždaug 140 milijonų šviesmečių šiaurinio skliauto Slibino žvaigždyne. Jas skiria pusė milijono šviesmečių. Ir tai puiki proga pasigrožėti dviejų spiralinių galaktikų skirtingu vaizdu. Spiralinė galaktika NGC 5905 atsisukusi į mus plokštuma, todėl gerai matyti šviesūs žvaigždžių spiečiai, nusagstę iš didžiulės centrinės skersės nusidriekusias vijas. Tačiau NGC 5908 pakrypusi briauna, todėl mums lieka stebėti šviesų branduolį ir tamsią, šviesą sugeriančių dulkių juostą, būdingą spiralinėms galaktikoms. Ši galaktika panaši į daug tyrinėtą, irgi iš briaunos matomą, spiralinę galaktiką M104, pramintą Sombrero galaktika nuoroda.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Stefan Seip
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Istorinė supernovos liekana RCW 86. 185-aisiais mūsų eros metais kinų astronomai užrašė stebėję naują žvaigždę senajame Nanmeno žvaigždyne - grupėje žvaigždžių tarp Tolimano (Kentauro alfos) ir Hadaro (Kentauro betos). Naujoji žvaigždė buvo matoma kelis...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Pora astronautų trimačiame vaizde. Spalio 12 d., STS-115 misijos metu, astronautė Haidmari Stefanišin-Paiper (Heidemarie Stefanyshyn-Piper) fotografavo savo kolegą Džozefą Tanerį (Joseph Tanner). Tą dieną abu jie, dėvintys astronautų kostiumus, dirbo Atlantidos (Atlantis)...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.