ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. spalio 4 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 47 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Kometa SVAN nušvito

Paaiškinimas: Neseniai atrasta kometa šią savaitę tapo tiek šviesi, kad ją įmanoma pamatyti ir pro žiūronus. Įspūdinga kometa jau vilioja dangaus stebėtojus šiauriniame Žemės pusrutulyje. Šioje nuotraukoje, fotografuotoje praeitą savaitę, matyti ryškus, žalsvai melsvas kometos branduolys ir įspūdinga uodega. Kometa, žymima C/2006 M4 arba SVAN, birželį atrasta viešai skelbiamose nuotraukose, darytose iš NASA ir ESA (Europos kosmoso agentūros) aplink Saulę skriejančios Saulės heliosferos observatorijos (SOHO) Saulės vėjo anizotropijos įrangos SVAN (SWAN, sutrumpinta iš Solar Wind Anisotropies). Dar kelias dienas prieš aušrą kometa SVAN, kurios ryškis siekia maždaug 6, bus įžiūrima pro žiūronus ar nedidelį teleskopą šiaurės rytuose, netoli Didžiųjų Grįžulo Ratų. Manoma, didžiausią ryškį kometa pasieks šią savaitę. Prieš dvi dienas kometa SVAN praskriejo arčiausiai pro Saulę savo kelyje, o arčiausiai Žemės bus šio mėnesio pabaigoje. Neįprasta SVAN orbita, spėjama, yra hiperbolės pavidalo, tai reiškia, kad dangaus klajūnė nuskries į tolimą erdvę ir jau niekada nebegrįš.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Michael Jäger & Gerald Rhemann
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Širdies ūko šviesa. Kas įkaitina Širdies ūką? Didžiulis emisinis ūkas, žymimas IC 1805, išties primena žmogaus širdį. Ūkas ryškiai švyti rausvai dėl gausiausio elemento jame - vandenilio - skleidžiamos šviesos. Rausvą švytėjimą...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Paslėpta galaktika IC 342. Dydžiu panaši į kitas dideles, šviesias spiralines galaktikas, IC 342 yra vos už 7 milijonų šviesmečių, šiaurinio dangaus ilgakaklės Žirafos žvaigždyne. Milžiniškoje erdvėje išsidriekusi vieniša galaktika IC 342 būtų...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.