ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. spalio 5 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 20 lankytojų nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Paslėpta galaktika IC 342

Paaiškinimas: Dydžiu panaši į kitas dideles, šviesias spiralines galaktikas, IC 342 yra vos už 7 milijonų šviesmečių, šiaurinio dangaus ilgakaklės Žirafos žvaigždyne. Milžiniškoje erdvėje išsidriekusi vieniša galaktika IC 342 būtų ryški naktinio dangaus puošmena, tačiau beveik visą ją slepia mūsų pačių Galaktikos plokštumoje įsitaisiusios žvaigždės, dujų ir dulkių debesys. Vis dėlto, nors IC 342 šviesą užtamsina kosminiai debesys, šioje ypatingai skvarbioje teleskopinėje nuotraukoje matyti ir jos pačios tamsieji debesys, žydri žvaigždžių spiečiai ir purūs rausvi žvaigždėdaros regionai, pakrikę išilgai spiralinių vijų, kurios sukasi atokiai nuo galaktikos šerdies. Gali būti, kad IC 342 neseniai išgyveno žvaigždžių kūrimosi proveržį. Dailioji galaktika erdvėje skrieja pakankamai arti mūsų, tad gali būti, kad savo gravitacija įtakoja Vietinės galaktikų grupės ir žemiečių Galaktikos raidą.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Robert Gendler
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Kometa SVAN nušvito. Neseniai atrasta kometa šią savaitę tapo tiek šviesi, kad ją įmanoma pamatyti ir pro žiūronus. Įspūdinga kometa jau vilioja dangaus stebėtojus šiauriniame Žemės pusrutulyje. Šioje nuotraukoje, fotografuotoje praeitą savaitę,...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Dulkėtasis NGC 1333. Dulkėtasis ūkas NGC 1333 regimojoje šviesoje matomas kaip atspindžio ūkas - nežemiškų žydrų atspalvių, kuriuos nulieja nuo dulkių atsispindinti žvaigždžių šviesa. Tačiau ilgesnių - infraraudonųjų - šviesos bangų vaizdas...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.