ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. spalio 8 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 19 lankytojų nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Skrodžiant per Visatą

Paaiškinimas: Mūsų planeta nestovi vienoje vietoje. Žemė sukasi aplink Saulę. Saulė sukasi aplink Galaktikos centrą. Galaktika sukasi aplink Vietinės galaktikų grupės centrą. Vietinė galaktikų grupė lekia tolyn link Mergelės galaktikų spiečiaus. Tačiau greičiai, kuriais visi šie objektai juda savo painiais keliais visai nedideli, palyginti su tuo greičiu, kuriuo jie visi kartu skrodžia erdvę mikrobanginių foninių spindulių atžvilgiu. Šiame viso skliauto dangalapyje, darytame pagal duomenis iš Kosminės foninių spindulių observatorijos (COBE, Cosmic Background Explorer), spinduliavimas toje pusėje, link kurios lekia Žemė, santykinai atrodo žydresnis, tai reiškia - karštesnis, o užnugaryje liekančioje pusėje - rausvesnis, tai reiškia - šaltesnis. Pagal dangalapį mokslininkai nustatė, kad Vietinė galaktikų grupė juda 600 km per sekundę greičiu šio pirmapradžio spinduliavimo atžvilgiu. Toks didžiulis greitis astronomams buvo netikėtas ir iki šiol nepaaiškinamas. Kodėl mes judame taip greitai? Ir kas laukia mūsų tenai?

Vaizdo autoriai: DMR, COBE, NASA, Four-Year Sky Map
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Viso skliauto dangalapis pagal Kosminę foninių spindulių observatoriją. Šis istorinis viso skliauto dangalapis darytas pagal dviejų metų duomenis iš NASA Kosminės foninių spindulių observatorijos (COBE, Cosmic Background Explorer), paleistos 1989 m. lapkritį. Observatorijos įranga pavyko aptikti...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Marsaeigio prie Viktorijos kraterio nuotrauka iš orbitos. Neįprastą dėmelę astronomai atrado Marse, kuri, kaip manoma, nėra marsietiškos kilmės. Ta dėmelė juda, ir šiuo metu spėjama, kad tai - robotas, kurį sukūrė protingi ateiviai iš kitos planetos....
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.