ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. spalio 16 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 64 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Saturno šešėlyje

Paaiškinimas: Saturno šešėlyje vyksta neįtikėtini stebuklai. Kasinio (Cassini) automatinis erdvėlaivis, nuolat besisukantis aplink žieduotąjį milžiną, neseniai planetos šešėlyje praleido maždaug 12 valandų, atsigręžęs į užtemdytą Saulę. Kasinio kameros išvydo nelauktą vaizdą - jis įamžintas šioje sutartinėmis spalvomis paryškintoje nuotraukoje. Joje naktinę Saturno pusę iš dalies užlieja šviesa, atsispindėjusi nuo didingųjų žiedų. Patys žiedai planetos priekyje atrodo kaip tamsūs pavidalai, o planetos užnugaryje - užlieti Saulės šviesos ir švelniai ją išsklaidantys. Saturno žiedai taip gerai apšviesti, kad astronomams pavyko rasti net naujų žiedų, nors sunkiai įžiūrimų šioje nuotraukoje. Tačiau ypač aiškiai matyti Saturno E žiedas - kurį, kaip neseniai astronomai atrado, sukuria ledo vulkanai mažajame palydove Encelade - ir pats kraštinis žiedas. Nuotraukos kairėje, truputį aukščiau plataus šviesiojo žiedo, tolumoje, spingsi vos įžiūrimas mažas žydras taškelis - Žemė.

Vaizdo autoriai: CICLOPS, JPL, ESA, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Šienpjovių gilumoje. Nutolusios pusantro tūkstančio šviesmečių, viename iš labiausiai danguje atpažįstamų spingsulių - Šienpjovių (Oriono) žvaigždyne, - stūkso dvi priešingos kilmės dangaus puošmenos: švytintis Didysis Oriono ūkas ir tamsusis Arklio...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Debesys ir smėlis Marso horizonte. Jeigu gelėtumėte atsidurti Marse, ką išvystumėte? Kaip ir robotas marsaeigis „Galimybė“, riedantis svetimos planetos žemėmis, gelėtumėte grožėtis rausvo smėlio dykvietėmis ir apelsinų atspalvio dangumi su lengvais debesėliais. Tokį vaizdą...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.