ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. spalio 18 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 27 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Burbulas

Paaiškinimas: Kas sukūrė šį milžinišką kosminį burbulą? Vaiduoklį primenantį Burbulo planetiškąjį ūką (žymimą NGC 7635), išpūtė nuo masyvios, viduje tūnančios žvaigždės pučiantis žvaigždinis vėjas. Kad stulbinančias kosminio burbulo ir jo apylinkių detales, astronomas Erikas Mukė (Eric Mouquet) fotografavo ilgo išlaikymo vandenilio alfa šviesos vaizdus. Ir nors atrodo trapus, Burbulas išsipūtęs per 10 šviesmečių, o tai rodo jo viduje veikiant siautulingoms jėgoms. Į dešinę, aukščiau Burbulo centro, matyti karšta rausva žvaigždė, panirusi į jos šviesą atspindintį ūką. Įnirtingas žvaigždinis vėjas ir stipri radiacija, sklindantys nuo 10 ar net 20 kartų masyvesnės už Saulę žvaigždės, ištaškė dujas į šalis ir jos švyti dar tankesnio molekulinio debesies apsuptyje. Įspūdingas Burbulo ūkas pūpso vos už 11 tūkstančių šviesmečių Etiopijos karalienės Kasiopėjos (sen. liet. Juostadančio) žvaigždyne.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Eric Mouquet
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Debesys ir smėlis Marso horizonte. Jeigu gelėtumėte atsidurti Marse, ką išvystumėte? Kaip ir robotas marsaeigis „Galimybė“, riedantis svetimos planetos žemėmis, gelėtumėte grožėtis rausvo smėlio dykvietėmis ir apelsinų atspalvio dangumi su lengvais debesėliais. Tokį vaizdą...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Kometa SVAN susitinka galaktiką. Šis stulbinantis kosminis paveikslas nufotografuotas spalio 9 d. Jame melsvai žalia kometos SVAN galva išdidžiai žvelgia į spiralinę galaktiką NGC 5005 šiaurinio dangaus skliauto Skalikų žvaigždyne. Tuo metu...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.