ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. spalio 21 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 27 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Tombo 4

Paaiškinimas: Klaidas Tombo (Clyde Tombaugh) 1930 m. atrado Plutoną, kai naršė dangų pro 13 colių Lorenso Lovelio (Lawrence Lowell) teleskopą. Talentingas ir kruopštus astronomas tuo pačiu teleskopu atrado ir žvaigždžių spiečių, kometų, asteroidų, galaktikų spiečių. Vienas iš radinių - šioje nuotraukoje įamžintas galaktinis arba padrikasis žvaigždžių spiečius Tombo 4 šiaurinio dangaus skliauto Kasiopėjos (sen. liet. Juostadančio) žvaigždyne. Tombo, rėmęsis pro Lovelio 13 colių teleskopą savo paties darytomis nuotraukomis, 1941 m. išspausdintame aprašyme apibūdino, kad tai - mažas ir blausus spiečius iš maždaug 30 žvaigždžių. Pagal spindesį jis nustatė, kad spiečius Tombo 4 nutolęs 20 ar 30 tūkstančių šviesmečių ir yra daugiau negu 10 šviesmečių skersmens. Šioje dedelės skyros nuotraukoje, darytoje su šiuolaikine skaitmenine (CCD) kamera pro kitą 13 colių teleskopą, matyti ir spiečiaus priekyje spindinčios žvaigždės, ir blausūs ūkai.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Dean Rowe
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Krevetės ūkas. Į pietus nuo Antario, ūkų gausiame Skorpiono žvaigždyne, rymo emisinis ūkas IC 4628. Netoliese esančios karštos, masyvios, vos kelių milijonų metų amžiaus, jaunos žvaigždės švitina ūką žmogui nematoma ultravioletine...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Žvaigždžių „kiaušiniai“ Erelio ūke. Kur gimsta žvaigždės? Šio milžiniško dulkių ir dujų stulpo viduje, Erelio ūko (M16) gelmėse, buvo rasti žvaigždžių „kiaušiniai“ - garuojančių dujų ūkai (evaporating gaseous globules, EGGs; žodžių žaismas: angl....
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.