ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. spalio 25 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 17 lankytojų nusprendė - prastoka.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Padėkite rasti tarpžvaigždinių dulkių

Paaiškinimas: Iš kur atsirado ši skylė? Klausimas kilo dėl mažo tamsaus apskritimo nuotraukos dešinėje. Jeigu ši aerogelio nuotrauka jums atrodo pilka ir nuobodi, vertėtų susipažinti su vienu šiuolaikinės astronomijos iššūkių. Įdomu yra tai, kad kažkas išduobęs šį tamsų apskritimą gali būti viena iš pirmųjų medžiagos dalelių, kada nors pagautų už Saulės sistemos ribų. Kad ir kas užminęs šią mįslę - jis įstrigo „Žvaigždžių dulkių“ (Stardust) nuoroda automatinio erdvėlaivio, kelerius metus klajojusio po Saulės sistemą ir po to grąžinamąją kapsulę nuleidusio atgal į Žemę, aerogelyje. (Aerogelis - nepaprastai mažo tankio kieta medžiaga. Plytos dydžio aerogelio luitas sveria vos kelis gramus.) Mokslininkai šiuo metų atidžiai tiria aerogelį bandydami surasti visas jame įsmigusias daleles. Galima tvirtinti, kad dauguma dalelių yra iš vietinės Vilto 2 (Wild 2) kometos, pro kurią „Žvaigždžių dulkių“ erdvėlaivis praskriejo 2004 m. Tačiau kelios iš jų, gal 10 ar mažiau, - tikimąsi bus iš anapus Saulės sistemos. Jas rasti iš tikrųjų nepaprastai sunku, todėl „Žvaigždžių dulkių“ mokslininkų komanda sukūrė internetu parsisiunčiamą programą, kuri leidžia kiekvienam, turinčiam paprastą kompiuterį ir norą padėti, ieškoti mikroskopu fotografuotose aerogelio sluoksniuose tarpžvaigždinių dulkių pėdsakų. Jūsų rasti ir tikrai į nežemiškas daleles panašūs pėdsakai bus vėliau mokslininkų komandos atidžiai patikrinti.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Stardust@Home Project, Space Science Lab., U. C. Berkeley, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Vabzdžio Antenų galaktikų susidūrimas. Dvi galaktikos grumiasi Varno žvaigždyne, pramintos Vabzdžio Antenomis . Čia - naujausia jų nuotrauka. Neįtikėtina, tačiau kai susiduria dvi galaktikos, jų žvaigždės retai kada atsitrenkia viena į kitą. Taip...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Kelių teleskopų Krabo ūko nuotrauka. Krabo ūkas žymimas M1 - tai pirmasis įrašas žymiajame Šarlio Mesje (Charles Messier) sąraše įvairių šviesulių, kurie nėra kometos. Dabar jau žinoma, kad Krabo ūkas yra supernovos liekana,...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.