ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. lapkričio 5 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 36 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Galaktikų susidūrimas NGC 6745

Paaiškinimas: Paprastai galaktikos taip neatrodo. Šioje nuotraukoje matyti NGC 6745 – dvi, vos prieš kelis šimtus milijonų metų viena su kita susidūrusios ir vis dar besigrumiančios galaktikos. Čia vos netilpo tolyn lekianti mažesnioji galaktika, likusi už apatinio dešiniojo kampo. Didžioji galaktika kadaise buvusi spiralinė, tačiau dabar suardyta tapo išskirtine (pekuliarine). Abiejų galaktikų pavidalus sudarkė gravitacija. Nors, panašu, nė viena galaktikų žvaigždė taip ir nesusidūrė, tarpusavyje grūmėsi dujų, dulkių debesys ir visasmelkiantys magnetiniai laukai. Dujų gniužule, apatiniame dešiniajame nuotraukos kampe, kovos metu išmestame iš didžiosios galaktikos, ima rastis žvaigždėdara. NGC 6745 tęsiasi apie 80 tūkstančių šviesmečių už maždaug 200 milijonų šviesmečių nuo skaisčiosios Saulės.

Vaizdo autoriai: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)-ESA/Hubble Collaboration
Padėka: Roger Lynds (KPNO/NOAO) et al.
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Mėnulio laida virš Paranalo. Prieš patekant Saulei ir spinduliais užliejant 2635 m. aukščio Paranalo kalno viršūnę Čilės šiaurėje, Gordonas Žiletas (Gordon Gillet) nufotografavo šią įspūdingą Mėnulio laidą. Su teleobjektyvu darytoje nuotraukoje beveik pilnas...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Vaiduokliška kometos SVAN uodega. Kaip susidarė tokia kometos SVAN (SWAN, sutrumpinta iš Solar Wind Anisotropies) uodega? Ši nuotrauka fotografuota praeitą savaitę iš Kalifornijos, JAV. Praeitą mėnesį netikėtai nušvitusi ir tapusi matoma net ir...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.