ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. lapkričio 6 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 23 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Vaiduokliška kometos SVAN uodega

Paaiškinimas: Kaip susidarė tokia kometos SVAN (SWAN, sutrumpinta iš Solar Wind Anisotropies) uodega? Ši nuotrauka fotografuota praeitą savaitę iš Kalifornijos, JAV. Praeitą mėnesį netikėtai nušvitusi ir tapusi matoma net ir paprasta akimi, dabar kometos joninė uodega plaikstosi tarsi vaiduokliškos draiskanos. Joninę uodegą sudaro jonizuotos dujos, kurias jonais paverčia stipri Saulės ultravioletinė šviesa, ir stumia tolyn Saulės vėjas. Pats Saulės vėjas, išskaptuotas sudėtingo ir nuolat kintančio žvaigždės magnetinio lauko, taip pat turi nevienalytį pavidalą. Vėjo pučiama kometos uodega, atsigręžusi tolyn nuo Saulės, atrodytų, tarsi vilnija keisdama išvaizdą. Žydra uodegos spalva atsiranda, kai joje skriejantys viendeginio (anglies monoksido, liet. smalkių) atomai vėl atgal prisijungia elektronus (rekombinuoja) ir išspinduliuoja melsvą šviesą. O kometos skraistę žalsvai nudažo nedidelis kiekis ciano molekulių. Ši savaitė – geriausia proga šiaurinio Žemės pusrutulio gyventojams vis dar suspėti išvysti gęstančią tarpplanetinę klajūnę. Kometa SVAN jau praskriejo pro Žemę ir Saulę, ir išblės toldama į neaprėpiamą tuštumą tarp žvaigždžių.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Ray Gralak
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Galaktikų susidūrimas NGC 6745. Paprastai galaktikos taip neatrodo. Šioje nuotraukoje matyti NGC 6745 – dvi, vos prieš kelis šimtus milijonų metų viena su kita susidūrusios ir vis dar besigrumiančios galaktikos. Čia vos netilpo...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Janas – bulviagalvis Saturno palydovas. Janas yra vienas keisčiausių Saturno palydovų. Visų pirma, jis keliauja neįprastai – kartu su Epimetėjumi skrieja beveik ta pačia orbita, nutolęs maždaug 50 km. nuo brolio ir...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.