ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. lapkričio 26 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 130 lankytojų nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Andromedos galaktika

Paaiškinimas: Andromeda yra artimiausia spiralinė galaktika mūsų Paukščių Tako Galaktikai. Astronomai spėja, kad gimtoji Galaktika yra labai panaši į Andromedą. Abi šios galaktikos vyrauja Vietinėje galaktikų grupėje. Išsklaidyta Andromedos šviesa, tarsi blausus švytintis rūkas, iš tiesų sklinda nuo milijardų žvaigždžių, pabirusių galaktikoje. Keliolika atskirų žvaigždžių, ryškiai spindinčių šioje nuotraukoje, yra mūsų Galaktikos žvaigždės, atsitiktinai atsidūrusios Andromedos galaktikos priekyje, Andromedos žvaigždyne, kuris lietuvių vadintas Kelias į Bažnyčią. Dažnai Andromedos galaktika vadinama M31, kadangi tai 31-asis įrašas žymiajame Mesje (Messier) išsklaidytos šviesos dangaus objektų kataloge. M31 yra taip toli, kad jos šviesai pasiekti mus prireikia maždaug 2 milijonų metų. Nors Andromedos galaktiką galima matyti ir paprasta akimi, šis vaizdas sudėtas iš 20 atskirų nuotraukų, fotografuotų su nedideliu teleskopu. Dar daug lieka neįmintų mįslių apie Andromedą, tame tarpe ir tai, kodėl gražuolės galaktikos centre slypi du branduoliai.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Robert Gendler (robgendlerastropixs.com)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Merkurijaus perėja trimačiame vaizde. Merkurijų šiomis dienomis galite išvysti prieš pat aušrą – tai ryškiausia „žvaigždė“ virš rytų horizonto. Beveik prieš dvi savaites Merkurijus perėjo per Saulės skritulį jau antrąjį kartą žmonijos dvidešimt...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Paslaptingi stipinai Saturno žieduose. Iš kur atsirado paslaptingieji Saturno žiedų stipinai? Tarsi vaiduoklius matomus šioje nuotraukoje, pirmą kartą stipinus atrado Keliautojo (Voyager) tarpplanetinis erdvėlaivis, prazvimbęs pro Saturną 1980 m. Stipinai astronomams buvo didžiulis...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.