ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. gruodžio 3 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 45 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Fobas – pasmerktasis Marso palydovas

Paaiškinimas: Palydovas pasmerktas. Marsas, graikų karo dievo vardą nešiojanti planeta, turi du nedidelius palydovus – Fobą ir Deimą, pavadintus graikų mitologijos išgąsčio ir baimės dievų vardais. Gali būti, kad šie palydovai kadaise skriejo asteroidų juostoje tarp Marso ir Jupiterio, o gal ir dar toliau Saulės sistemos pakraščiuose, būdami asteroidais, kol juos pagavo Marso planeta. Šioje įspūdingoje spalvotoje nuotraukoje, kurios skiriamoji geba – 7 metrai viename taške, fotografuotoje iš „Marso Ekspreso“ (Mars Express) erdvėlaivio, didesnysis raudonosios planetos palydovas – Fobas – iš tiesų matyti nusėtas kraterių tarsi asteroidas. Tačiau Fobas skrieja taip arti Marso – maždaug 5800 km virš paviršiaus, palyginus su 400 tūkstančių km nuo Žemės paviršiaus skriejančiu Mėnuliu – kad gravitacijos bangos visąlaik jį traukia žemyn. Gali būti, kad maždaug po 100 milijonų metų Fobas įsirėš į planetos paviršių, o gal jį sutrupins į gabalėlius nepermaldaujama Marso gravitacija, ir lūženos pabirusios žiedu skries aplink karo dievo planetą.

Vaizdo autoriai: G. Neukum (FU Berlin) et al., Mars Express, DLR, ESA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Žvaigždžių pėdsakai beveik 6 kilometrų aukštyje. Pasak graikų mitų, dangaus skliautą ant pečių laiko milžinas Atlantidos karalius Atlasas, tačiau šioje įspūdingoje nuotraukoje atrodo, tarsi besisukantis pietinis nakties dangus atremtas į snieguotą viršūnę. Šią nuotrauką nufotografavo...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Filmas apie aktyviąją Saulę. Karštų dujų sruogos net ir paprastą dieną švirkščia Saulės paviršiuje. Neseniai naujasis japonų Hinode palydovas, paleistas rugsėjo pabaigoje, šias nenurimstančias audras nufilmavo nepaprastai aiškiai. Ties horizontu matyti, kaip aktyviosios...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.