ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. sausio 30 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 38 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Toro Šalmas pro Kanados-Prancūzijos-Havajų teleskopą

Paaiškinimas: NGC 2359 yra puošnus emisinis ūkas, įspūdingai pramintas Toro Šalmu. (Toras - griaustinio Dievas skandinavų mitologijoje.) Pagal jo sparnuotą išvaizdą šviesusis pavidalas buvo pramintas ir Anties ūku, tačiau jei jūs būtumėte ūku, kurią pravardę pasirinktumėte? Kaip ten bebūtų vadinamą, astronomų žinynuose žymimą NGC 2359 – burbulo pavidalo 30 šviesmečių skersmens ūką – išpūtė didelę energiją nešantys vėjai nuo viduje tūnančios, centre matomos, Volfo ir Rajė žvaigždės. Volfo ir Rajė žvaigždės – tai gana retos, masyvios žydrosios milžinės, pučiančios milijonus kilometrų per valandą greičiu skriejantį žvaigždinį vėją. Manoma, tokį neįprastą pavidalą sukūrė ir ūko sparnus išraitė žvaigždinio vėjo sąveika su šalimais stūksančiu molekuliniu debesiu. NGC 2359 nuo mūsų nutolęs maždaug 15 tūkstančių šviesmečių Šuns žvaigždyno kryptimi.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Žalias Saulės blyksnis virš Italijos. Kaip Saulė gali spindėti žaliai? Mokslininkai įrodė, kad tekančios ar besileidžiančios Saulės viršutinis kraštas akimirką gali tapti žalias, spinduliams skrodžiant išgaubtą planetos atmosferą ir lūžtant, nors tokį reiškinį retai...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Kasinio erdvėlaivis kerta Saturno žiedų plokštumą. Kaip atrodytų Saturno žiedai, žiūrint tiesiai nuo krašto? Kad tai sužinotų, NASA mokslininkai nutaikė Kasinio (Cassini) automatinio erdvėlaivio kameras tiesiai į Saturno žiedus, kai jis skriejo iš saulėtosios į...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.