ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. sausio 31 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 28 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Kasinio erdvėlaivis kerta Saturno žiedų plokštumą

Paaiškinimas: Kaip atrodytų Saturno žiedai, žiūrint tiesiai nuo krašto? Kad tai sužinotų, NASA mokslininkai nutaikė Kasinio (Cassini) automatinio erdvėlaivio kameras tiesiai į Saturno žiedus, kai jis skriejo iš saulėtosios į šešėlinę nuoroda žiedų plokštumos pusę. Gautose nuotraukose, čia sudėtose į vaizdų seką, matyti išorinis žiedų kraštas ir beveik visi palydovai, skriejantys Titano orbitos viduje. Šiame įspūdingame atskirų kadrų filme matyti kaip tankios žiedo vijos nepraleidžia šviesos ir šešėlinėje pusėje tampa juodos, ten, kur saulės užlietoje spindėjo baltai. Toks virsmas iš vienos į kitą pusę primena nuotraukas ir negatyvus. Tačiau saulėtosios pusės tamsieji plyšiai taip ir lieka tamsūs. Galite rasti Saturno palydovus: Enceladą, Mimą, Janą, Epimetėją, Prometėją ir Pandorą. Kvapą gniaužia Saturno žiedų plonumas, erdvėlaiviui skriejant ties briauna.

Vaizdo autoriai: NASA / JPL / SSI, kadrų seka: Gordan Ugarkovic & Emily Lakdawalla
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Toro Šalmas pro Kanados-Prancūzijos-Havajų teleskopą. NGC 2359 yra puošnus emisinis ūkas, įspūdingai pramintas Toro Šalmu. (Toras - griaustinio Dievas skandinavų mitologijoje.) Pagal jo sparnuotą išvaizdą šviesusis pavidalas buvo pramintas ir Anties ūku, tačiau jei...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Per du dangaus pusrutulius nutįsusi kometos uodega. Naktį iš 19 į 20 dieną Maknoto (McNaught) kometos didinga dulkių uodega jau buvo nusidriekusi maždaug 150 milijonų kilometrų (apie 1 astronominį vienetą – tiek, kiek nuo Žemės iki...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.