ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. vasario 6 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 116 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Saulės audros

Paaiškinimas: Kas atsitiko mūsų Saulei? Dar viena milžiniška vainiko masės čiurkšlė! Aplink Saulę skriejantis SOHO automatinis erdvėlaivis ne vieną jų yra nufotografavęs anksčiau nuoroda. Tai iš aktyvios Saulės paviršiaus išsiveržusių pluoštų, išsipūtusių į atvirą erdvę ir magnetinių laukų prilaikomų, didžiulis plazmos burbulas. Ši nuotrauka fotografuota 2002 m. Tiesioginiai Saulės spinduliai uždengti, o ant viršaus uždėtas tuo pačiu metu darytas ultravioletinių spindulių Saulės skritulio vaizdas. Visa ši sudėtinė nuotrauka apima daugiau negu 2 milijonus kilometrų erdvės šalia mūsų gimtosios žvaigždės. Duomenų iš erdvėlaivių apie šiuos Saulės paviršiuje sprogstančius darinius, vadinamus vainiko masės čiurkšlėmis, buvo gauta jau praeito amžiaus septintojo dešimtmečio pradžioje. Šis įspūdingas vaizdas yra dalis išsamių vainiko masės čiurkšlių tyrimų, vykdytų pasitelkiant šiuo metu tebedirbantį SOHO erdvėlaivį, prikimštą įrangos ir valdomą nuo Žemės. Kada Saulės aktyvumas mažiausias, vainiko masės čiurkšlės išsiveržia maždaug kartą per savaitę, tačiau aktyviuoju laikotarpiu – du ar daugiau kartų per dieną. Milžiniškos vainiko masės čiurkšlės žymiai įtakoja kosminę aplinką, o nusitaikiusios Žemės planetos link, kelia pavojų mūsų įprastam gyvenimo ritmui.

Vaizdo autoriai: SOHO Consortium, ESA, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Kometa tarp fejerverkų ir žaibų. Kartais įspūdingiausiu reginiu tampa pats dangus. Sausio 26 d. Perto miestelio (Australijoje) gyventojai susirinko pakrantėje grožėtis tolimomis ir artimomis šviesomis padabintu nakties skliautu. Netoliese sproginėjo fejerverkai Australijos dienos proga....
Rytoj Rytoj

Rytoj
Saturno palydovo Titano ežerai. Kodėl kai kurios Titano paviršiaus sritys atspindi tik labai nedidelę radiolokatoriaus siunčiamų signalų dalį? Įtikinamiausias paaiškinimas – ten tyvuliuoja ežerai, tikėtina, iš skysto metano. Radiolokatoriaus signalus, gautus iš praeitų...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.