ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. vasario 11 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 40 lankytojų nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Rūkstantis Prometėjas ir Pilano patera Ijoje

Paaiškinimas: Kas atsitiko Jupiterio palydovei Ijai? Du sieringų ugnikalnių išsiveržimai matyti didžiosios planetos palydovo paviršiuje, šioje sutartinių spalvų sudėtinėje nuotraukoje, gautoje iš Galilėjaus (Galileo) automatinio erdvėlaivio, kuris skriejo aplink Jupiterį nuo 1995 m. iki 2003 m. Nuotraukos viršuje, už Ijos skritulio krašto, aiškiai regimas dūmijantis melsvas debesis, į 140 km aukštį ištryškęs iš kalderinio tipo ugnikalnio – Pilano (Pillan) pateros – lėkšto, dantytų kraštų kraterio, praminto Pietų Amerikos indėnų griaustinio, ugnies ir ugnikalnių dievo vardu. Nuotraukos viduryje, ties dienos ir nakties riba, žiedu išsiveržę dūmų tumulai matyti iškilę virš Prometėjaus ugnikalnio į maždaug 75 km aukštį, jų šešėlis driekiasi žemyn nuo kalno žaizdro. Graikų dievo atnešusio žmonėms ugnį vardu praminto Prometėjaus ugnikalnio dūmai pastebimi visose nuotraukose, darytose dar nuo„Keliautojo“ (Voyager) tarpplanetinės stoties laikų 1979 m. iki šių dienų. Tai galėtų reikšti, kad ugnikalnis nepailsdamas rūksta mažiausiai 18 metų. Ši skaitmeniniu būdu paryškinta nuotrauka buvo fotografuota 1997 m. birželio 28 d. iš maždaug 600 tūkstančių kilometrų atstumo.

Vaizdo autoriai: Galileo Project, JPL, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Žvaigždės Galaktikos centre. Mūsų Paukščių Tako Galaktikos centras slepiasi nuo smalsių optinių teleskopų akių už sugeriančių šviesą dulkių ir dujų debesų. Tačiau Spitzerio (Spitzer) infraraudonųjų spindulių kameros įžvelgia kiaurai per didžiąją dalį...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Maknoto kometa virš Naujosios Zelandijos. Maknoto (McNaught) kometa, pavadinta jo atradėjo garbei, yra viena šviesiausių dangaus klajūnių mūsų laikais. Ilgai neužsibuvusi šiauriniame skliaute sausio viduryje, kometa nuskriejo į pietus, palikdama ilgą ir neįprastą dulkių...

-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.