ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. vasario 17 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 57 lankytojai nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Trimatis Eroto vaizdas

Paaiškinimas: Metas išsitraukti raudonus-mėlynus akinius ir žvilgsniu nuskrieti pasigrožėti trimačiu Eroto, asteroido Nr. 433, vaizdu iš už daugiau negu 220 milijonų kilometrų! Trimačio vaizdo akinių kairė akis turi būti raudono filtro, dešinė – mėlyno. Erotas yra mažas, 40 x 14 x 14 km dydžio, banguoto kraštovaizdžio, kraterių, riedulių ir įdubų pasaulėlis, apskriejantis aplink Saulę kas 1,8 žemiškųjų metų. Kalnuotas kiaušinio pavidalo asteroido vaizdas čia sudėtas iš NEAR Šumeikerio (Shoemaker) erdvėlaivio įranga gautų trimačių nuotraukų, vadinamų anaglifais. NEAR (angl. near – arti) projektas skirtas arti Žemės skriejantiems asteroidams tirti. Nuotraukose matyti ne tik šviesos ir tamsos žaismas, bet ir NEAR trimačių vaizdų įranga išmatuoti asteroido paviršiaus dariniai. Buvo tiriama ir galima šios miesto dydžio uolos, skriejančios Saulės sistemoje, kilmė. Mažiausios įžiūrimos detalės čia yra vos 30 metrų skersmens. Metus skriejęs aplink Erotą, NEAR Šumeikerio erdvėlaivis pirmasis žmonijos istorijoje nusileido nuoroda ant asteroido 2001 m. vasario 12 d. Deja, spėjama, kad nepraeis nė milijonas metų ir Erotas, su didele meile artėdamas prie mūsų gimtosios planetos, atsitrenks į Žemę.

Vaizdo autoriai: NEAR Project, JHU APL, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Polių žiedo galaktika NGC 2685. Astronomai sutaria, kad NGC 2685 yra polių žiedo galaktika – retas galaktikų tipas, kur dalis žvaigždžių, dujų ir dulkių yra susitelkę į žiedą, statmeną plokščiam galaktikos diskui. Toks keistas...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Saulės užtemimas Mėnulyje. Šio šeštadienio Mėnulio užtemimas bus matyti didžiojoje dalyje mūsų planetos. Europoje, Afrikoje ir vakarų Azijoje galima bus išvysti visą įspūdingą Mėnulio kelionę per Žemės šešėlį, tačiau Šiaurės Amerikos rytuose...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.