ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. kovo 4 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 44 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Didžiausias Neptūno palydovas Tritonas

Paaiškinimas: 1846 m. spalį Viljamas Laselis (William Lassell) stebėjo vos prieš keliolika dienų atrastą Neptūno planetą. Jis norėjo patikrinti, ar tikrai Neptūnas turi žiedą, kaip buvo nustatytęs prieš savaitę. Tačiau vietoj žiedo atrado, kad Neptūnas dar turi ir palydovą. Neilgai trukus Laselis įsitikino, kad spėjamas žiedas buvo regimas tik dėl jo naujojo teleskopo iškraipymų, tačiau palydovas, pavadintas Tritonu, iš tikrųjų yra! Ši Tritono nuotrauka buvo fotografuota 1989 m. iš „Keliautojo 2“ (Voyager 2) – vienintelio kada nors pro didįjį Neptūno palydovą skriejusio erdvėlaivio. „Keliautojas 2“ šiame išskirtinės orbitos ir sukimosi pasaulėlyje atrado įspūdingą kraštovaizdį, plonytę atmosferą ir netgi įrodymų apie ledo ugnikalnius. Tačiau likimas iškrėtė pokštą Viljamui Laseliui. Erdvėlaivis „Keliautojas 2“ patvirtino aplink Neptūną esant plonus žiedus – deja Laseliui nebūtų pavykę tokių retų darinių įžiūrėti.

Vaizdo autoriai: Voyager 2, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Mėnulio kelionė per Saulės skritulį. Už milijono kilometrų nuo Žemės praeitą savaitgalį erdvėlaivis Stereo B apsižvalgė atsidūręs Mėnulio šešėlyje. Tada kraštutinių ultravioletinių spindulių kameros, erdvėje skriejančio laivo denyje, atsisukusios į Saulę, turėjo progą įrašyti...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Iliuzija ir evoliucija galaktikų spiečiuje Abelis 2667. Kas atsitiko galaktikų spiečiui Abelis 2667 (Abell 2667)? Kairėje, viršuje, viena galaktika atrodo tarsi suplėšyta į skutelius, o dešinėje kita – ištempta į šalis. Pradžiai turėtume patikslinti, kad dauguma...

-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.