ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. balandžio 17 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 72 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Ar garuojančioje planetoje HD 209458b yra vandens?

Paaiškinimas: Planeta HD 209458b garuoja. Ji skrieja taip arti žvaigždės, kad įkaitusi ir išsiplėtusi planetos atmosfera tiesiog išsisklaido kosminėje erdvėje. Kai kurie astronomai, tirdami šią tolimą planetą, mano tarp garuojančių atmosferos dujų esant ir vandens. Šį ginčytiną atradimą, jeigu jis pasitvirtins, turėsime laikyti pirmuoju vandens buvimo už Saulės sistemos ribų įrodymu, vėl suteikiančiu vilčių, kad gyvybės gali būti ir kitur Visatoje. HD 209458b vadinama karštąja Jupiterio planeta, kadangi ji savo sandara panaši į Jupiterį, tačiau skrieja taip arti žvaigždės, kaip ir Merkurijus arti Saulės, kad smarkiai įkaista. Nors vandens kaitriojoje planetoje ieškoma remiantis iš Hablo (Hubble) kosminio teleskopo gautais šviesos bangų (spektroskopiniais) duomenimis, tačiau pati planetinė sistema yra per maža ir per blyški ją nufotografuoti. Todėl čia matote dailininko pieštą įsivaizduojamą HD 209458b planetą ir jos žvaigždę. Šios planetos atmosferos sudėties ir kitų užsaulinių planetų tyrimai tęsiami.

Vaizdo autoriai: European Space Agency, Alfred Vidal-Madjar (Institut d'Astrophysique de Paris, CNRS), NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Raudonas keturkampis ūkas MWC 922. Kodėl ūkas atrodo tarsi keturkampis? Niekas tvirtai nežino. Astronomai mano, kad karšta žvaigždžių sistema, žymima MWC 922, tūno panirusi į neįprastą ūką. Šiame vaizde sulipdytos infraraudonųjų spindulių nuotraukos, fotografuotos...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Skersės spiralinė galaktika NGC 1672. Yra daug spiralinių galaktikų su skerse per vidurį. Net mūsų gimtoji Galaktika, manoma, turi nedidelę skersę, kaip ir šioje neseniai iš Hablo (Hubble) kosminio teleskopo gautoje nuotraukoje sustingusi skersės...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.