ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. balandžio 22 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinęs 31 lankytojas nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Lygus Itokavos asteroido paviršius

Paaiškinimas: Kodėl dalis šio asteroido paviršiaus tokia lygi? Niekas iki šiol nežino, tačiau manoma, kad taip yra dėl jo vidinių savybių: Itokavos (Itokawa) asteroidas savo sandara labiau primena akmenų šūsnį nei kietą uolą. Keistąjį asteroidą neseniai aplankė japonų nepilotuojamas erdvėlaivis Hajabusa (Hayabusa), kuris mokslininkams paliudijo keistąją kosminio kūno struktūrą ir paviršių, paslaptingai nedaug tenusėtą krateriais. Mokslininkai, ištyrę ribą tarp lygaus ir grublėto Itokavos paviršiaus, spėja, kad asteroidui virpant mažesni ir didesni akmenys viršutiniuose paviršiaus sluoksniuose atsisijoja, tarsi žirniai, didesni susirenkantys dubens paviršiuje. 2005 m. pabaigoje erdvėlaivis Hajabusa nusileido ant lygiosios asteroido dykumos, pavadintos MUSES jūra (MUSES - taip vadinamas šis projektas), ir pririnko grunto pavyzdžių, kurie bus nuskraidinti į Žemę tyrimams. Dėl susisiekimo su nepilotuojamu erdvėlaiviu kliūčių, jo skrydis link gimtosios planetos buvo atidėtas, tačiau jau šį mėnesį tikimąsi erdvėlaivis pradės ilgąją trijų metų kelionę atgal į Žemę. Kompiuteriu sukurti ateities spėjimai rodo, kad 500 metrų skersmens Itokavos asteroidas atsitrenks į Žemę per ateinančius kelis milijonus metų.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: ISAS, JAXA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Trimatis Marso Veidas. Turėtumėte išsitraukti savo raudonus-mėlynus akinius ir pasigrožėti šiuo išdūlėjusiu stalkalniu Marse. 1976 m. NASA pranešime buvo rašyta, kad ši uola nepaprastai primena žmogaus veidą, todėl ji taip ir liko...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Erdvėlaivis artėja prie kosminės stoties. Pro Tarptautinės kosminės stoties langą atsiveria kvapą gniaužiantys vaizdai. Galima išvysti milžinišką margaspalvę Žemę, begalinį juodą dangų, o kartais net ir stoties aplankyti atskrendantį erdvėlaivį. Taip nutiko ir praeitų...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.