ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. balandžio 26 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinęs 51 lankytojas nusprendė - visai nieko.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Glizas 581 ir terpė gyvybei

Paaiškinimas: Niekuo neišsiskirianti, gal tik truputį ryškesnė už kaimynes, žvaigždutė nuotraukos centre yra Glizas 581 (Gliese 581) – taip žymima artimųjų žvaigždžių kataloge, pradėtame kurti ir pavadintame vokiečių astronomo Viljamo Glizo (Wilhelm Gliese) vardu. Žvaigždė Glizas 581 yra vos už 20 šviesmečių nuo mūsų Svarstyklių žvaigždyne. Astronomai neseniai paskelbė atradę didžiulę planetų sistemą aplink Glizą 581, o tarp jų ir labiausiai į Žemę panašią planetą iš visų iki šiol rastų už Saulės sistemos ribų. Tačiau Glizas 581 nėra į Saulę panaši žvaigždė. Tai raudonoji nykštukė, daug mažesnė ir šaltesnė už mūsų gimtąją žvaigždę. Visgi, mažiausia iš jos planetų, spėjama, skriejančių aplink Glizą 581, yra penkis kartus masyvesnė už Žemę ir maždaug 1,5 didesnio skersmens. Ši žemė milžinė apsuka aplink žvaigždę kas 13 dienų, 14 kartų mažiau nutolusi nuo savo gimtojo šviesulio, negu Žemė nuo Saulės. Kadangi ši planeta skrieja arti šaltos žvaigždės, jos paviršiaus temperatūra, manoma, yra tarp 0 ir 40 laipsnių Celsijaus. Vadinasi, vanduo joje gali būti skystas, o tai – tinkama terpė gyvybei.

Vaizdo autoriai: Stephane Udry, Michel Mayor (Geneva Obs.) et. al, DSS, Skyview
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Kilio ūkas pro Hablo teleskopą. Viename šviesiausių Paukščių Tako ruožų yra išsiliejęs ir vienas paslaptingiausių ūkų. Tai didysis Kilio ūkas, žymimas NGC 3372, kuriame yra kintančių plotų ir gausybė masyvių žvaigždžių. Viena iš jų...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Galaktika M81 Didžiųjų Grįžulo Ratų žvaigždyne. Didžiulė ir puošni spiralinė galaktika M81, viena šviesiausių galaktikų Žemės planetos danguje ir dydžiu panaši į mūsų Galaktiką, plyti už 11,8 milijonų šviesmečių nuo mūsų šiaurinio dangaus skliauto Didžiųjų...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.