ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. gegužės 2 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 73 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Rytmetys planetoje Glizas 581c

Paaiškinimas: Kaip atrodytų rytmetys užsaulinėje planetoje Glizas 581c (Gliese 581c)? Čai matote vieno dailininko nuomonę. Glizas 581c yra labiausiai į Žemę panaši iš visų iki šiol atrastų planetų už Saulės sistemos ribų, nutolusi nuo mūsų vos 20 šviesmečių. Žmonių negyvenamoje planetoje rytmetį nušviestų ne Saulė, o raudonoji nykštukė – mažesnė ir raudonesnė už mūsų Saulę. Tačiau viena iš ten atrastų planetų skrieja būtent tame ruože, kur galima gyvybė – kur planetos paviršiuje gali būti skysto vandens, o ne sušalusio į visišką ledą ar virtusio garais nuo didžiulės kaitros. Nors atrastoji planeta daug skiriasi nuo Žemės – skrieja arčiau žvaigždės negu Merkurijus prie Saulės, jos masė penkis kartus mažesnė už Žemės – spėjama, kad ten gali būti ne tik vandenynų, bet ir vandenynuose užsimezgusios gyvybės. Jeigu tolimesni tyrimai patvirtintų, kad ten teliūskuoja vanduo, planeta Glizas 581c taptų verta ateities tarpžvaigždinių kelionių stotele ar bent būtų ieškoma galimybių pralėkti pro šalį. Čia matote piešinį, kaip galbūt atrodo žvaigždė Glizas 581, kylanti už debesų virš ramaus vandenyno, savo planetoje Glizas 581c.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Karen Wehrstein
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Veneros pietų poliuje sūkuriuojantys debesys. Kas ten vyksta Veneros pietų poliuje? Tai sužinoti astronomai pasiuntė erdvėlaivį robotą „Veneros Ekspresas“ (Venus Express). Jis šiuo metu skrieja aplink kaitriąją Žemės dvynę tiesiai po jos sukimosi ašimi....
Rytoj Rytoj

Rytoj
Mažoji NGC 4449. Kartais atrodo, kad visa garbė tenka didingosioms spiralinėms galaktikoms. Naujai susikūrę, šviesūs, žydri žvaigždžių spiečiai išilgai puošnių, simetriškų spiralinių vijų iš tiesų prikausto dėmesį. Bet mažose netaisyklingose galaktikose, tokiose...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.